Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş Kompozisyon

Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş
 
Bu deyim, birbirine benzer özellikler gösteren kişilerin arkadaş olduğu, evlendiği, ortaklık kurdukları durumlarda kullanılır. Ancak bahsedilen özellikler, daha çok olumsuz özelliklerdir. Örneğin çok cimri bir adamın, yine kendisi gibi cimri bir kadınla evlenmesi, insanların ”Tencere yuvarlanmış, kapağını bulmuş.” deyimini kullanmalarına sebep olur.
İnsanlar farklı farklı özellikler sahiptir. Ancak çoğu insanın benzer tarafları vardır. Örneğin dünyada çabuk öfkelenen tek bir kişi yoktur. bu kötü duyguya sahip olan birçok kişi bulunmaktadır. İşte herhangi bir özelliğe sahip insanlar, kendilerine benzeyen kişilere ilgi duyar, ister istemez onlarla yakınlaşırlar. Çünkü onlar, birbirinin duygularını daha iyi anlar, birbirlerine daha iyi hitap ederler. Muhakkak ki çirkin biri çok güzel biri ile de evlenebilir; ancak genele baktığınızda çirkinin çirkinle evlendiğini görürsünüz. Aynı şekilde cimri cimriyle, hırsız hırsızla, serseri serseriyle, boşboğaz boşboğazla, zalim zalimle arkadaş olur veya evlenir.
Olması gereken de budur zaten. Öfkeli birinin sakin biri ile evlenerek onu üzmesi yerine; iki öfkelinin evde birbirini yemesi daha iyidir.
 Yorum yapın