Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar Kompozisyon

Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar Kompozisyon

 
Yalan söyleyen kişinin yalanı mutlaka ortaya çıkar. Hiçbir yalan yoktur ki sonsuza dek gizli kalmış olsun. Her yalan bir süre sonra çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkar ve kişinin yalancı olduğu anlaşılır. Bu da, yalan söyleyen kişinin toplum içinde rezil olmasına, onun herkese karşı mahcup duruma düşmesine sebep olur.
Hayatını yalan üzerine bina etmiş insanların bu dünyada dikiş tutturması, yalanları ile bir yerlere gelmesi mümkün değildir. Yalan, insanların başına bela getiren en kötü durumlardan birisidir. Yalan söyleyen kişi, bu yalanlarından dolayı gelecekte illa ki zarar görür. Yalancılığı anlaşılan kimse, insanların ona olan güvenini, inancını yitirir. Böyle biri ile kimse ne dost olur ne de iş ortaklığı yapar. Yalan söyleyen kişi asla huzurlu olamaz. Onda, sürekli yalanının ortaya çıkacağı tedirginliği, korkusu vardır. Uykuları bile kendisine haram olur. Ve nihayet zamanı geldiğinde de o yalanlar ortaya çıkar ve kişi cezalandırılır. Rahat bir uyku uyumak isteyen, söylediği yalanlar dolayısı ile geleceğe korkuyla bakmak istemeyen kişi yalandan kesinlikle uzak durmalıdır. Doğruluk, dürüstlük her insanın sahip olması gereken en önemli erdemlerdendir. Dürüst insanların, gelecekle ilgili bu tür kaygıları veya korkuları olmaz. Onların içi de dışı da birdir. Eksiklerini, hatalarını, yanlışlarını asılsız sözlerle, yalanlarla kapatmaya çalışmazlar. Ders çalışmadığı için sınıfta kalan; ancak bunu babasına anlatmayan veya sınıfta kaldığını anlatmak yerine sınıfını başarıyla geçtiğini söyleyen öğrencinin bu yalanı belli bir süre devam edebilir ve babası tarafından anlaşılmayabilir. Ancak yalancının mumu yatsıya kadar yanar derler. Bu öğrencinin de mumu yatsıya kadar yanacak ama sonrasında sönecektir. Yani eylül ayı gelip de okullar açıldığında, çocuğun aslında sınıfta kaldığı anlaşılacak ve babası tarafından da büyük bir tepki görecektir. Öğrenci zamanında doğruları söyleseydi, belki babası bir çözüm yolu bulacak, durumu kurtarmaya çalışacak ve çocuğuna sert bir tepki vermeyecekti. Ancak işin içine bir de yalan girdi mi herkeste olduğu gibi, baba da sert tepkiler verecektir. Tepki artık sadece sınıfta kalmaya değil; daha çok sınıfta kalmayadır.
Madem hiçbir yalanı sonsuza dek sürdüremiyoruz; o zaman yalan söylemenin hiçbir mantığı yok. En iyisi her koşulda doğruları söylemek ve gereken cezaya da rıza göstermektir. Unutulmamalıdır ki herhangi bir hatanın yapılmasından kaynaklanan ceza; yalan söylemekten kaynaklanan cezadan daha ağır olmayacaktır.

Yorum yapın