Mehmetçik Vakfı Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Mehmetçik Vakfı Nedir ve Görevleri Nelerdir? Vatanın birlik ve bütünlüğünün sağlanmasında şüphesiz ki güvenlik güçlerinin emekleri ve çabaları oldukça fazladır. Bizler sıcacık evlerimizde güven içerisinde, hiçbir şey düşünmek zorunda kalmadan huzurla uyuyabilelim diye geceleri nöbet tutan, gerektiğinde çatışmaya girmekten, canını ve bütün malı ortaya koymaktan çekinmeyen askerlerimiz, polislerimiz ne yazık ki bazı üzücü olayların yaşanması sonucunda şehitlik mertebesine yükselebilmektedirler.Bu tarz olaylar şehit olan kişinin ailesi ve yakınları için bir gurur ve onur kaynağı olsa da kimi zaman bir evladın, babanın, eşin, kardeşin, dostun yitirilmesi hiç de kolay bir şey değildir.Hele bir de şehit olan asker ya da polisin ardında kendisinin bakmakla yükümlüğü olduğu eşi, çocukları, annesi ya da babası kalmışsa bu durumda görev uğruna can verilen bizlere düşer. Mehmetçik Vakfı da bu amaçla Genelkurmay Daire Başkanı Korgeneral Fuat Avcı’nın önerisiyle 17 Mayıs 1982 yılında ortaya çıkmış bir kuruluştur.

Mehmetçik Vakfı Görevleri

Mehmetçik Vakfı şehitlerin geride kalan ailelerine destek olmak için oluşturulmuş bir organizasyondur. Aylardır, belki de yıllardır evladına, eşine, babasına hasret kalan insanlar için sabırla beklenen süre, sayılan günler sonunda sevdikleri kişiye kavuşmak yerine onun şehit olduğunun haber alınması hiç de kolay bir şey değildir. Zaten sürekli o kişi için kaygılanan, iyi mi, sağlıklı mı, aç mı, tok mu diye düşünen yakın aile bireyleri bir de bu haberin etkisi ile ciddi psikolojik buhranlara sürüklenebilmektedir.

Mehmetçik Vakfı bu süreçte devreye girerek tüm aile bireylerinin yalnız olmadığını belli etmeyi amaçlayarak aileye her türlü desteği vermeye çalışır. Gerekli durumlarda aile bireylerinin psikolojik veya psikiyatrik tedavi almaları, destek görmeleri sağlanırken aynı zamanda şehit eşinin ve çocuklarının ya da geçimlerini sağlayamayan anne babasının hayatlarını devam ettirebilmeleri adına her türlü yardım yapılarak, maddi yardımlarda, iş bulma konusunda destek sağlanır. Şehit çocuklarının eğitim ve öğretim durumlarıyla yakından ilgilenilir. Ailenin karşılayabilecek yeterli geliri yoksa çocukların tüm eğitim masrafları karşılanmaya çalışılır. Eğitimleri boyunca da çocuklarla sosyal olarak ilgilenilerek destek verilir.

Madde Madde Mehmetçik Vakfı Görevleri

 • Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında yaptığı hizmet esnasında;şehit olan veya gazi olan erbaş ve erlerin kendilerine,eşleri ile çocuklarına, bakmakla yükümlü oldukları bireylere, belirlenen esaslara göre gerekli yardımları yapmak,
 • Gazi olan Mehmetçiklerin ihtiyaç duydukları bakım için yardımda bulunmak,
 • Şehit veya gazi olan Mehmetçiklerin çocuklarına eğitim desteği sağlamak,
 • Çeşitli sosyal destek programları hazırlamak ve uygulamak,
 • Hazırlanan çeşitli programlar ile kamuoyunun ilgisini çekerek ve bağışseverlerin desteğini almak,
 • Ülkenin böylesine zor durumlarda yek vücut olarak toplanmasını sağlamak.

Mehmetçik Vakfı’nın Temel Değerleri

 • Dürüstlük,güvenilirlik ve saygınlık,
 • Tüm milli değerler ile Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlılık,
 • Tam Şeffaflık,
 • Sorumluluk duygusu,
 • Gönüllülük ve yardım severlik,
 • Bütüncül Katılımı Sağlama,
 • Tarafsızlık ve bilimsellik.

Mehmetçik Vakfı’na Nasıl Yardımda Bulunabilirim?

Vakıf sadece maddi yardımda bulunmadığı için kullanmadığınız ancak temiz ikinci el eşyalarınızı da vakfa ulaştırabilirsiniz. Ya da dilerseniz satın alarak vakfa gönderebilirsiniz. Şehitlerin eğitimlerine hala devam eden çocukları için çeşitli kırtasiye malzemeleri, kitaplar, kıyafet yardımları, varsa teknolojik ürün ihtiyaçları, ailelere erzak yardımı gibi yardımların toplanmasına katkıda bulunabilirsiniz. Mehmetçik vakfı eğitimine devam eden öğrencilere burs desteği de sağladığı için bütçeniz doğrultusunda siz de düzenli olarak katkıda bulunabilirsiniz. Böylece iyilik yapmış olmakla kalmaz aynı zamanda bir ya da birkaç çocuğun hayatına dokunmuş ve şehitlerimize vatan borcumuzu ödememize de katkı sağlamış olursunuz.

Mehmetçik Vakfı çalışmalarını Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte yürüterek daha çok insana ve en sağlıklı biçimde ulaşmaya çalışmaktadır. Toplumsal anlamda bilinç ve farkındalık yaratıp destek görmek adına yürüttükleri çeşitli projeler ve kampanyalar vardır. Bu projelerden düzenli olarak haberdar olmak isterseniz vakfın sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Aynı zamanda halkın arasından birçok destekçi bulunduğu gibi çok sayıda ünlü oyuncu, gazeteci, iş adamı da desteklerini esirgememektedir.

Mehmetçik Vakfı sadece şehitlere değil aynı zamanda gazi olmuş kişilere de hayatlarının her alanında destek sağlamaktadır.Ayrıca dilerlerse ya da gerekli durumlarda bu kişilerin psikolojik destek alabilmeleri ya da terapi görebilmeleri için elinden geleni yapmaktadır. Siz de bugün hemen bütçeniz boyutunda az da olsa katkıda bulunarak Mehmetçik Vakfı faaliyetlerinin bir parçası olabilirsiniz.

Mehmetçik Vakfı İletişim

mehmetcik vakfi iletisim
Mehmetçik Vakfı İletişim

 

VAKIF GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

 • Nasuh Akar Mah. 1400. Sok. No.: 28 Balgat / ANKARA
 • 0(312) 284-1970
 • 0(312) 284-1973
 • mehmetcik@mehmetcik.org.tr
 • mehmetcik.org.tr

İSTANBUL TEMSİLCİLİĞİ (AVRUPA YAKASI)

 • Ergenekon Mah. Cumhuriyet Cad. No: 157 D: 6 Şişli/ İSTANBUL
 • 0(212) 343-3750
 • 0(212) 343-3752

Mehmetçik Vakfı İletişim Telefon Numarası: 0(312) 284-1970

Mehmetçik Vakfı’na Online olarak bağış yapmak isterseniz; Mehmetçik Vakfı Online Bağış sitesi

 

Yorum yapın