Suriyeli Anne Emani’nin Dramı Üzerine

VEBALİNİ NASIL ÖDEYECEĞİZ!

Adı Emani… Emani el Rahmun… Suriye savaşlarından kaçarak kocası ile beraber Türkiye’ye sığındılar. Daha iyi bir hayat yaşamak, namuslarını, can özleri çocuklarını korumak için… Sonra ne mi oldu? Emani, iki soysuz erkeğin birkaç dakikalık zevki uğruna kucağındaki ve karnındaki iki bebeğiyle vahşice katledildi. Hem de en değerli varlığı olan namusu elinden alınarak…

Bu temiz annenin, o günahsız bebelerin vebalini nasıl ödeyeceğiz, insanlığa hesabımızı nasıl vereceğiz? Biliyorum, aslında hepimiz suçluyuz. Böyle bir toplum yarattığımız; çocuklarımızı, gençlerimizi iyi yetiştiremediğimiz; erkeklere namus kavramını öğretemediğimiz için… Hepimiz… Bir insan bu kadar vahşileşebilir mi? Hadi yetişkin bir insanı bir kenara bırakalım, henüz 10 aylık bir bebeği nasıl boğabildiniz? Annenin hamile olduğunu hiç mi anlamadınız be soysuz herifler? Nasıl bir vicdan, nasıl bir merhamet sahibisiniz? O iki bebenin ve tertemiz annenin hesabını nasıl vereceksiniz?

Anneniz, babanız sizi nasıl yetiştirdi, insanlığı hiç mi öğretemediler sizlere? Bu anne, çocukları ile birlikte bize bir emanetti. Onları koruyup gözetmemiz gerekirken, en büyük işkenceleri yaptık. Kim bilir ne çok çırpındı, ne çok acı çekti bebeleri için. Belki defalarca yalvardı, yakardı, ağladı. Ama bir kere düşmeyegörsün insan soysuzun eline, gözü dönmüşlerin eline…

Şimdi geriye acılı baba kaldı. Kaldı da iyi mi oldu! Eminim ki o artık yaşayan bir ölü olacak. Her an, her saniye eşini ve katledilen bebeklerini düşünecek. Geceleri kabuslar görecek, uykularından uyanacak. Ölmek isteyecek, insanlardan nefret edecek.

Hangi ara bu kadar vicdansız oldu insanlar, neden kopmuyor kıyamet hala? Neden helak olmuyoruz, yeterince çirkinleşmedik mi, çirkefleşmedik mi? İnandığımız Allah boş mu verdi bizleri! İnanın şu an için kıyamet kopsa, dünya yerle bir olsa benim için düğün günü gibidir. Yaşanılmaz bir dünyada yaşamımıza devam ettirmeye çabalıyoruz. Dünyanın birçok yerinde ise artık yaşayamayan, işkenceye maruz kalan belki milyonlarca insan var. Hadi artık, kopsun kıyamet!

Yorum yapın