Deneme Örnekleri – Deneme Yazıları

Deneme ÖrnekleriDeneme Yazıları: Sizler için bu sayfada deneme yazısı örnekleri hazırladık. Farklı konularda oluşturduğumuz denemeler, deneme türünün özelliklerine uygun bir şekilde oluşturulmuştur. Verdiğimiz örnekler arasında kısa deneme yazıları da bulunuyor, aynı zamanda uzun deneme örnekleri de yer alıyor. Ayrıca, deneme örneklerini liste halinde sunduk ve bu örneklerin bağlantılarına tıklayarak birçok farklı deneme örneğini inceleme fırsatına sahipsiniz.

Deneme Örnekleri – Deneme Yazıları

Deneme Yazısı Nedir?

Deneme Yazısı Nedir PDF

Deneme yazısı, bilindiği gibi herhangi bir konu hakkında içimizden gelenleri samimi bir dil kullanarak anlattığımız bir yazı türüdür. Bu yazı türünde, anlatılan şeyleri kanıtlama ya da kesin bir doğruluk iddiasında bulunma zorunluluğumuz yoktur. Denemelerde anlatılan fikirler, herkes için geçerli olan nesnel yargılar değildir. Tema tamamen özgür ve kişisel bir şekilde belirlenir.

Deneme Yazıları, bir yazarın kişisel düşüncelerini, gözlemlerini, deneyimlerini ve duygusal tepkilerini özgürce ifade ettiği, öznel bir yazı türüdür. Bu türdeki yazılar, genellikle belirli bir konu, fikir, deneyim veya düşünce etrafında şekillenir ve yazarın konuya dair bakış açısını yansıtır. Yazarın düşünsel serbestliği ve yaratıcılığına odaklanır ve okuyucuya yazarın iç dünyasını ve düşünce süreçlerini keşfetme fırsatı sunar.

Deneme yazıları, sık sık edebi bir üslupla yazılır ve kişisel bir ses kullanılır. Yazar, okuyucuya deneyimlerini, gözlemlerini veya düşüncelerini aktarırken, kendi özgün dilini ve tarzını kullanır. Bu nedenle deneme yazıları, yazarın kişisel kimliğini ve özgün sesini yansıtan metinlerdir.

Deneme yazıları, çok çeşitli konularda yazılabilir. Aşk, dostluk, sanat, doğa, toplumsal meseleler, siyaset veya günlük yaşam gibi birçok tema deneme yazılarının merkezine konabilir. Deneme yazarı, seçtiği konuyu kendi bakış açısıyla ele alır, özgün düşüncelerini paylaşır ve okuyucuyu düşünmeye teşvik eder.

Bu yazı türü, sık sık gazete makaleleri, dergi yazıları, bloglar ve kişisel günlükler gibi çeşitli medya platformlarında bulunabilir. Deneme yazısı, yazarın iç dünyasını, düşünsel derinliğini ve yaratıcılığını okuyucuya aktarma amacı güder ve okuyucunun farklı bakış açılarına, düşünce şekillerine ve duygusal deneyimlere maruz kalmasını sağlar.

Sonuç olarak, deneme yazısı, kişisel düşünce ve duyguların özgürce ifade edildiği, öznel bir yazı türüdür ve yazarın kendine özgü bakış açısını ve üslubunu yansıtır. Okuyuculara düşündürmek, duygusal bir bağ kurmak ve farklı perspektifler sunmak için kullanılır. Şimdi, deneme örneklerini birlikte inceleyelim.

Deneme Örneği 1 :Karşılıksız Aşk ile İlgili Deneme

KARŞILIKSIZ AŞK ÜZERİNE

Ne bahtsız başım varmış benim. Aşkların en zoruna düştüm. Bu kadar acı çekecek ne vardı sanki? Yok muydu karşılık bulabileceğim bir aşk? Fırtınalı denizlerdeyim, direniyorum. Batmamak için diplere. Ya bu dalgalar götürecek beni ya da karşılıksız aşk.

Ne çok sevmişin seni yar. Biliyor musun kâinat bile bana dar. Sığmıyorum içime sen dururken orda. Her zerremde sen varsın. Her an her saniye, her salise. Sanki sana yaşıyorum sadece, sana ölüyorum. Ne zormuş be, ne zormuş! Acılarla yoğrulurken kalbim, sen hiç habersiz. Donacak gibiyim; ama yanıyorum. Hiçbir buzul söndüremez ateşimi. Senden yanıyorum yar, senden…
Geçerken geceleri mahallenden, dizlerim titriyor. Tam evinin önünden perdene bakacağım diye ödüm patlıyor kalbim dayanmayacak diye. Buzlu gecelerimi sana adadım. Senin için dondum, senin için yanıyorum. Ama sen benden habersiz, bense çaresiz…

Kendi limanımda sabahlıyorum her gece. Yanaşamıyorum kıyına. Biliyorum ki kıyın dolu, bana yer yok. Ne bahtsız gemiymişim be! Fareler kemiriyor dibimi. Her an batacakmışım gibi hissediyorum diplere.

Yalnız sana çırpınıyorum, yalnız sana kulaç atıyorum. Yaklaştıkça ben, uzaklaşıyorum senden. Aşılıyor aramızdaki mesafeler. Ey yar, suçlamam seni. Sen varlığımdan bile habersiz… Sen başka gemilere limansın. Sen marinasın, almasın benim gibi gemicikleri. Yatlara kucak açarsın. Ey yar suçlamam seni. Hazırım artık batmaya diplere. Hiç batmamıştım zaten bu kadar. Ey yar suçlamam seni.

Deneme Örnekleri - Deneme Yazıları KARŞILIKSIZ AŞK ÜZERİNE
Deneme Örnekleri – Deneme Yazıları KARŞILIKSIZ AŞK ÜZERİNE

 

Deneme Örneği 2: Dağlar Konulu Deneme Yazısı

DAĞLAR ÜZERİNE

Ne zaman betondan uzaklaşsam, dağlarda buluyorum kendimi. Onlara gidince anlıyorum hayatın güzel, doğanın var olduğunu. Onlara gidince kokluyorum çiçekler, kelebeklerle uçuyorum. Özgür hissediyorum kendimi adeta. İnesim gelmiyor şehre. O gri beton yığınlarına, kapkara fabrika bacalarına ve ruhsuz insanların arasına…

Cennet dedikleri bu dağlar mı diyorum acaba ilkbaharda. Dağlara çıkınca Allah’a mı yaklaşıyorum ne! Daha huzurlu hissediyorum kendimi. Orada papatya toplamak, kenger aramak, kristal karlarla oynaşmak… Karın insanı ısıttığını kim duymuş? İşte kar beni ısıtıyor. Sıcacık oluyor içim, dokundukça ona içimdeki buzlar eriyor.

Gün gelecek, herkes nefes almak için dağlara çıkacak. O beton yığınlarından kaçacak. Hayat dağlarda yaylalarda… Oralarda attığım stresi hiçbir yerde atamıyorum. Bir kere Kaçkar Dağlarına çıktım, Allah’ım keşke hiç inmeme fırsatım olsaydı da dört mevsim kalsaydım orda. Dedim ya hayat dağlarda. Güneşi başka, sisi başka. Yağmuru, karı bambaşka. Gün gelecek, herkes nefes almak için dağlara çıkacak.

Deneme Örnekleri - Deneme Yazıları DAĞLAR
Deneme Örnekleri – Deneme Yazıları DAĞLAR

Deneme Örneği 3: Şiir Hakkında Deneme Yazısı

ŞİİRDE KAFİYE VE REDİF ÜZERİNE

     Herkes bilir ki şiir, belli kalıplar dahilinde yazılır. Normal şartlarda gelişigüzel yazılan bir metin şiir değildir. Ancak özellikle ülkemizde Orhan Veli ile başlayan serbest şiir tarzı da şiir olarak anılıyor. O zaman nerede kadı kafiye ve redifin kıymeti, nerede kaldı onların önemi?

Şiir dediğin kafiyeli, redifli yazılır. Şiir dediğin ahenktir, uyumdur. Kafiyeli iki kelimeyi birbirine uyduramayan adamlar kalkıp birkaç satırı alt alta sıralayıp bize şiir diye yutturuyor. Kardeşim ölçüye dikkat etmeyeceksen, kafiye redif kullanmayacaksan neden şairim diyorsun? Deneme yazarıyım de, fıkra yazarıyım de, nesirciyim de ama şairim deme! Bir Yunun Emre’yi, bir Karac’oğlan’ı, bir Necip Fazıl’ı okuduğunda kendinden utanmıyorsan, şiir dediğin nesre şiir demeye devam ediyorsan diyecek sözüm yok sana.

Serbest şiirmiş! Şiir dediğin o kadar mı serbest olur? Salmışsınız kelimeleri satırlar, her biri bir yana bakıyor, olmuş adı serbest şiir. Bizimki de tutsak şiir o zaman değil mi? Duyguları, heceleri, sözcükleri esir aldık. Ölseler bırakmayacağız. Bırakın bu ayakları üstatlar. Siz şiir değil bildiğin deneme yazıyorsunuz.

Deneme Örnekleri - Deneme Yazıları ŞİİRDE KAFİYE VE REDİF
Deneme Örnekleri – Deneme Yazıları ŞİİRDE KAFİYE VE REDİF

 

Deneme Örneği 4 : Misafirperverlik ile İlgili Deneme

MİSAFİRPERVERLİK ÖLDÜ MÜ?

Düşünüyorum da, geçmişten bu yana neler değişti neler! Artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Eski değerlerimiz, gelenek-göreneklerimiz bir bir yok olmaya yüz tuttu. Hele de misafirperverlik. Bırakın perverliği, artık misafiri bile kalmadı pek kimsenin.

Bunun sebebini biraz da kendimizde aramamız gerektiğini düşünüyorum aslında. Yahu bu misafirperverliği biz öldürmedik mi? Nasıl öldürdük? Zorlaştırarak, insanları baskı altına alarak, aşırıya kaçarak… Eskiden, misafir umduğunu değil, bulduğunu yerdi. Sağ olsun ev sahibi de kimseden esirgemezdi; ama her şeyi imkanları doğrultusunda yapardı. Şimdi en yoksulun evine gitsek dahi, önümüze sermediği bir şey kalmıyor. Belki boğazından kısıp tok misafirine yediriyor. Bunu gören misafirler, aynı şeyi hatta daha fazlasını yapamayacak olmanın ezikliğini yaşıyor ve dolayısı ile misafirden korkmaya başlıyor.

Üzerine basa basa söylüyorum: Misafirlik yeme içme için yapılmaz. Misafirliğin gayesi muhabbettir. Bu yüzden ne olur, bu işi tadında bırakalım ve ikram konusunda aşırıya kaçmayalım. Aksi takdirde yakın zamanda herkesin fobisi misafir olacak.

Deneme Örnekleri - Deneme Yazıları MİSAFİRPERVERLİK ÖLDÜ MÜ?
Deneme Örnekleri – Deneme Yazıları MİSAFİRPERVERLİK ÖLDÜ MÜ?

 

Deneme Örneği 5: Aşk ile İlgili Deneme

ZEHİRLİ BAL

Evet, zehirli bal dedim; çünkü ben aşkı gerçekten de zehirli bala benzetiyorum. Bir yandan tatlı yanını, bir yandan acı yani o zehirli yanını yaşıyorsunuz çünkü. Hatta kimi zaman işin zehir kısmı bile zevk verebiliyor insana.

Aslında aşkın can alıcı noktası da zehirdir bence. Zira işin bu zehir boyutu olmasaydı, belki de bunca zevk veremeyecekti bize. Kavuşma olduğunda aşk biter dersler. Yerini sevgi ve saygıya bırakır. Artık gözümüz, sevdiğimizden başka şeyleri de görmeye başlar. Bu kötü bir şey değildir aslında. Hatta makbul olanı da budur. Aşk size acı da verirken, sevgi ve saygı sadece güzeli yaşatır size.
Bence her insan aşk duygusunu da mutlaka tatmalı; fakat bu duygu insan bünyesinde fazla durmamalı. aksi halde, zamanla insanı yıkmaya ve yakmaya başlar.

Deneme Örnekleri - Deneme Yazıları ZEHİRLİ BAL
Deneme Örnekleri – Deneme Yazıları ZEHİRLİ BAL

 

Deneme Örneği 6: Eğitim ile İlgili Deneme

BAŞTAN YARATMAK

Eğitimin, hayatımızdaki yeri ve öneminin bilincinde olmayan bir insan yoktur sanırım. Hatta dünyanın en cahil insanını bulup eğitimin önemini sorsanız, bunu size saatlerce anlatabilir. Aslında bir anlamda, eğitimin önemini en iyi eğitimsiz insanlar bilir.

Eğitim, insanı yeniden şekillendiren, geliştiren, donanımlı hale getiren bir sistemdir. Eğitim almamış bir insan, çoğu defa çaresizlik içinde kıvranmaktadır. Kendisine nasıl bir yol çizeceğini, insanlarla nasıl bir iletişim kuracağını bilemez. Buradaki eğitim kavramından kastım, sadece okulda görülen eğitim değildir. Ailede başlayan eğitim, ömür boyu devam etmektedir. İnsanın kendisini geliştirmek için kitap okuması bile bir eğitimdir aslında.

Bu kadar önemli olan eğitimin önce ailede başlaması önemlidir. Temelleri sağlam olan bir insan, sonrasında bina olurken zorlanmayacaktır. Başta anne ve babalar olmak üzere herkes, eğitim üzerinde odaklanmalı ve sorumluluklarını taşıdıkları çocuklarını en güzel şekilde eğitmelidir.

Deneme Örnekleri - Deneme Yazıları BAŞTAN YARATMAK
Deneme Örnekleri – Deneme Yazıları BAŞTAN YARATMAK

 

Deneme Örnekleri 7: Çizgi Filmlerin Yararları ve Zararları

ÇİZGİ ÖĞRETMEN

Çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki etkilerini araştırsanız, önünüze yığınla bilgi çıkar. Konu ile ilgili birçok uzman, çizgi filmlerin çocuklar için zararlı olduğunu anlatır durur. Evet, çizgi filmlerin mutlaka olumsuz etkileri de vardır; fakat şahsen ben hem olumlu hem de olumsuz yanlarını düşündüğümde, olumlu yanları çok daha ağır basıyor. Bunu sadece böyle düşündüğümden söylemiyorum. Tecrübeye dayanarak ifade ediyorum.

Kızımızı en iyi şekilde eğitmek için elimizden geleni yaptık; ama inanın şu çizgi filmlerin öğrettiği kadarını öğretemedik. Çocuk, çizgi filmde verilen bilgiyi adeta yutuyor. ama midesine değil, beynine…

Burada can alıcı nokta, hangi çizgi filmleri izleteceğinizdir. Şayet bu konuda seçici iseniz, çocuğunuz için hangi çizgi filmlerin yararlı olacağına karar verebiliyorsanız, onları çizgi filmlerden mahrum bırakmayın. Göreceksiniz, öğrendikleri şeyler sizi bile şaşırtacak.

Deneme Örnekleri - Deneme Yazıları ÇİZGİ ÖĞRETMEN
Deneme Örnekleri – Deneme Yazıları ÇİZGİ ÖĞRETMEN

 

Değerli petinya.com ziyaretçileri, sizler için daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış özgün deneme yazıları oluşturduk. Kısa deneme yazılarımızı beğenmezseniz, uzun deneme yazısı örnekleri için listemize göz atabilir veya arama yapabilirsiniz. Sizler de kendi yazılarınızı yazarak bize gönderebilirsiniz.

Konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz okuduğunuz için teşekkür ederiz.

DAHA FAZLA DENEME ÖRNEĞİ İÇİN AŞAĞIDAKİ LİSTEYE GÖZ ATIN

1 – Bilimin Yeri ve Önemi Hakkında Deneme Yazısı
2 – Komşuluk Konulu Deneme
3 – Dilin Önemi

Yorum yapın