William Faulkner Kimdir Hayatı Eserleri Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
25 Eylül 1897 yılında Mississippi’de dünyaya gelmiştir. ABD’nin güneyinde doğması sebebiyle buranın kültüründen fazlaca etkilenmiştir. İleriki yaşlarında Oxford’da yaşamıştır. Eserlerinde Jefferson diye kaleme aldığı şekil Oxford’u temsil etmiştir. Büyük dedesi William Clark Falkner, Konfederasyon orsudusunda görev almıştır ve tren yolu yaptırdığı için yakınlarda bulunan şehre Falkner isminin verilmesine sebep olmuştur. 1949 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür. 1962 yılında hayata gözlerini yummuştur.
Eserleri
Soldier’s Pay, Sartoris, The Sound and the Furfy, As I Lay Dying, Red Leaves, Dr. Martino, That Evening Sun, Sanctuary, Light in August, Absalom, Absalon!, The Hamlet, Go Down, Moses, The Bear, Mayday.
===============================================================================================
UZUN
William Faulkner Hayatı Uzun
Asıl aile soyadları Falkner’dir fakat yapılan bir hata sonucu Faulkner olarak kayıtlara geçmiştir. Liseden sonra okumak istememiştir ve liseyi terk etmiştir. Bunu üzerine çevresi ona wastrel, yani defolu mal olarak seslenmeye başlamıştır.
Estella Oldham isimli bir kızla nişanlanmıştır. Fakat sorumsuzlukları yüzünden, iki tarafın da ailesi Faulkner’in ev geçindiremeyeceğini düşünmesi üzerine kızla ayrılmalarına sebep olmuşlardır. Nişanlısını yaşlı ve zengin bir adam olan Cornell Franklin ile evlendirmişlerdir. Bunun üzerine Faulkner oldukça büyük üzüntü yaşamıştır ve Oxford’da okuyan arkadaşının yanına göç etmiştir. New Haven’de yaşayan arkadaşı Phil Stone’un yanına yerleştikten sonra burada kâtiplik yapmıştır. Arkadaşının yol göstermesiyle okumaya başlamış ve burada klasikleri ve güncel yazarları okumuştur. Bu sayede dünyaca ünlü çağdaş yazarlardan Cervantes, Dostoyevski gibi yazarları tanımış ve büyülenmiştir.
Bir süre sonra Toronto’ya gitmiştir ve burada yardımcı pilotluk yapmıştır. Oxford’a geri dönmüş ve dönmesinden sonra Mississippi Üniversitesi’nde eğitim almaya başlamıştır. Eğitim aldığı sırada Marionnettes isimli bir grup kurmuştur ve aynı isimde bir oyun yazmayı denemiştir. 1921 yılında tekrar okulu bırakmış ve New York’a gitmiştir. Burada bir kitapçıda çalışırken Elizabeth Prall ile yakın arkadaş olmuştur. Aynı yıl Oxford’a geri dönmüş ve üniversitedeki postanede müdür olarak görev almıştır. 1924 yılında şiir kitabı yayımlamıştır. (The Marble Faun)
1925 yılında New Orleasn’a gitmiştir ve arkadaşı Elizabeth Prall’ın sevgilisi olan Sherwood Anderson’ın çırağı olma şansını yakalamıştır. Birinci Dünya Savaşı sonlarında, büyük bir üzüntü duymuş ve Andeson’ın yardımıyla birlikte 1926 yılında bir eser daha vermiştir. (Soldier’s Pay)
1928 yılında eski nişanlısının boşanıp geri dönmesi ile birlikte o döneme kadar yazıdığı kötü kadın modeli değişmiştir. Bu yıl yazdığı ikinci eseri The Sound and the Fury büyük ses getirmiştir.

 

Maddi sıkıntı yaşadığı dönemde 1931 yılında yayımladığı eseri Sanctuary beklediği satışı ona sunmamıştır. Maddi sıkıntıları devam ettiği için Hollywood senaryo yazarlığı yapmıştır. 1949 yılında Nobel Ödülü’nü kazanmış ve 1955 yılında Pulitzer ödülüne layık görülmüştür. 1962 yılında kalp krizi sebebiyle aramızdan ayrılmıştır.

Yorum yapın