Voltaire Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
21 Kasım 1694 yılında Paris’te dünyaya gelmiştir. Daha çok mahlası olan Voltaire adıyla bilinmektedir. İyi bir eğitim almıştır. Ama aldığı eğitimde sadece aptallık öğrendiğini söylemiştir. İnsan hakları üzerine olan yazılarıyla ünlenmiştir. Fransız Devrimine büyük katkıda bulunmuştur. Babasının hukuk eğitimi almasını istemesinden dolayı bir avukatın yanında asistan olarak çalışıyormuş gibi görünerek, edebiyatla ilgilenmiştir. Fransız Aydınlanma Hareketi’ne katkısı oldukça büyüktür. 30 Mayıs 1778 yılında hayata veda etmiştir.
Eserleri
Henriade(şiir), Pucelle(şiir), Ecossaise(oyun), Eriphile(oyun), Mahomet(oyun), Mérope(oyun), Nanine(oyun), Zaide(oyun), Oedipe, Zaire, Le Mondain, Lettres Philosophiques Sur Les Anglais, Zadig, Micromegas, Candide, D,ctonnaire Philosophique, Sept Descours en Vers Sur l’Homme, Epitre a l’Auteur du Livre des Trois Imposteurs.
Bunun yanı sıra her dalda pek çok eser vermiştir ve pek çok kısa şiiri bulunmaktadır.
===================================================================================================
UZUN
Voltaire Hayatı Uzun
Sanat eğitimi College Louis-le-Grand Okulu ile başlamıştır. Kendisi bu okulda sadece Latince ve bununla birlikte aptallık öğrendiğini düşünmüştür. Buradan mezun olduktan sonra kariyer hayatına edebiyat üzerine başlamıştır. Babası hukuk eğitimi almasını istediği için, bir avukatın yanında asistanlık yaptığını söylemiştir. Bu dönemlerde hicivsel şiirler yazmaya başlamıştır. Bir süre sonra babası bu durumu fark etmiştir ve Voltaire’yi hukuk eğitimi almaya göndermiştir. Bu dönemde de kendisi yazmayı bırakmamıştır. Eserlerinde kullandığı sivri dili ile kendini sevdirmeyi başarmıştır.
Orleans Dükü olan II. Philippe hakkında yazdığı bir yazı yüzünden, Bastille’de hapsedilmiştir. Hapishanede başyapıtlarından olan Oedipe’yi yazmıştır. Bu eseri sayesinde Fransız Aydınlanması’na dahil olmuştur.
Eserlerindeki sivri dili ona her zaman bela olmuştur. Genç asilzadelerden birisi hakkındaki yazısı yüzünden de, mahkemesiz sürgün edilmiştir. Bu sebeple İngiltere’ye sürgün olan Voltaire, İngiltere’de söz konusu olan düşünceleri, din ve monarşiden etkilenmiştir. Böylelikle ülkenin diğer yazarlarını da etkilemiştir. 3 yıl burada sürgün kaldıktan sonra Paris’e tekrar dönmüştür. Buraya geldikten sonra İngiliz Hükümeti’ni ele alan ve fikirlerini yansıttığı eserler vermiştir.Bu eserlerinde İngiliz Hükümeti’ni övmesi sebebiyle büyük tepkiler almıştır ve Paris’ten uzaklaşmaya zorlanmıştır.

Bunun üzerine Chateau de Cirey’e taşınmıştır. Burada bir ilişkisi olmuştur. 15 yıldan uzun süren bu ilişkisi onun edebi gelişimine yardımcı olmuştur. Sevgilisinin ölümü üzerine Berlin’e gitmiştir. İlk zamanda yaşamı kolay olsa da son zamanlarda burada zorluklar yaşamaya başlamıştır. Sivri dili burada da başına dert açmaya başlamıştır. Sonunda Federick tarafından tutuklanmıştır. Paris’e doğru yola çıkmıştır ama şehre girmesi yasaklanmış olduğu için Cenevre’ye gitmiştir. İyi karşılanmasına rağmen Candide, ou l’optimisme adlı eseri yüzünden kenti terk etmesi istenmiştir. Bu eser onun en ünlü eseridir.
Son olarak Ferney’de bir malikâne sahibi olmuş ölene kadar burada yaşamıştır. 1778 yılında hayata veda etmiştir.
Edebi Kişiliği
Sivri dili ile meşhurdur. Dinsel ve siyasal kurumlara karşı eserler vermiştir. Bilimsel ve felsefi çalışmaları olmuştur. Kilise dogmaları ve Fransız hükümeti hakkında yazmıştır.

Yorum yapın