Jack London Kimdir Hayatı Eserleri Kısaca

ÖZET
Kısaca Hayatı

1876’da San Fransisco’da doğan ünlü Amerikalı yazar, henüz 40 yaşındayken 1916 yılında geçirdiği böbrek yetmezliği hastalığı nedeniyle öldü. Doğduğu San Francisco’da hayatını kaybeden yazarın küçüklüğü yoksulluk içerisinde geçmiştir. 14 yaşına kadar eğitim aldıktan sonra okumayı bırakan ve birçok farklı emek gerektiren işte çalışan Jack London, gerek Amerika içerisinde, gerekse farklı ülkelerde yolculuk yaptı. Hayatının bir döneminde cezaevinde de yatan yazar, ilk kitabı olan ‘’Kurt Dölü’’nü 1990 yılında yayınladı. Elli ciltlik bir eser olan ‘’kıpır kıpır hayat ve düşünce kaynayan’’ isimli yapıtını tüm dünyaya tanıtmayı başarmıştır. En az 10 dile çevrilen kitapları, Jack London’un, yaşadığı 40 sene içerisinde ne kadar önemli bir yazar olduğunu gözler önüne sürmektedir. ‘’Vahşetin Çağrısı’’ adlı kitabını 1897 yılında Klondike’da yazdı. Bu kitap, dünya klasikleri arasında önemli bir yere sahiptir.
Eserleri:

Adem’den Önce, Bedia Mekânsız, Güneş Çocuğu, Macera Arayan Kadın, Martin Eden, Sevginin Katıksızı, Ay Vadisi, Beyaz Diş, Demir Ökçe
Jack London Edebi Kişiliği

 

Yirminci yüzyılın başlarında yaşayan fakat ölümünden ancak 40-50 yıl sonra Türkiye’deki okurlarına ulaşan eserleri, dünya klasik roman tarihine adını altın harflerle yazılmıştır. Amerikalı araştırmacı yazar, roman yazarı Jack London, ele aldığı konular itibariyle çeşitli kurumlarca eleştirilmiş, tarihin en çok kazanan yazarlarından birisi olmuştur. İç savaş yaşayan, tarihsel olarak zorlu süreçler yaşayan Amerika’nın en ünlü yazarlarından birisidir. Nietzsche felsefesini daha basite indirgeyerek uyarlayan Jack London, romanlarından üstün diye nitelendirdiği adamların kuvvet tutukları ile yaşadığı heyecanlı maceraları aktardı. Romanlarında ve diğer yazılarında yer verdiği romantik unsurlara rağmen, natüralizm toplum sorunlarına da değindi. Amerika’daki sosyal adaletsizliği tüm çıplaklığı ile gözler önüne seren Jack London, bu sebepler nedeniyle birçok kez dava konusu oldu. Suikast girişimlerine maruz kaldı. Alman filozof Nietzsche’nin üstün insan modelini idealleştirerek okurlarına aktardı. Yazdığı Vahşet’in Çağrısı romanının kahraman karakteri olan 63 kilo ağırlığındaki kurt köpeği Buck, güçlü, insan kadar zeki ve dostlarına bağlı bir karakteridir. Diğer yapıtlarında da aynı özellikleri taşıyan kahramanlara yer vermiştir.

Yorum yapın