Şanlıurfa Gezi Yazısı

Şanlıurfa Gezi Yazısı: Şanlıurfa binlerce yıllık tarihin dokusu, gizemli atmosferin ve eşsiz lezzetlerin buluşma noktası. Güneydoğu Anadolu’nun gizemli incisi, peygamberler diyarı olarak da bilinir. Bu şehir, adım attığınız anda sizi geçmişin derinliklerine çekiyor ve her sokağında tarih kokusuyla karşılıyor. Bir gün, ani bir kararla yola çıktık ve Şanlıurfa’nın büyülü dünyasına adım attık. Kümbet evlerinin gölgesinde başlayan bu serüven, dünyanın ilk üniversitesinin harabelerine, Balıklıgöl’ün sakin sularına ve Urfa’nın eşsiz ciğerinin lezzetine uzandı. Şehrin sıcak insanlarıyla tanıştık, dillerinden öte gönüllerini bizlere açtılar. Şanlıurfa, her dönemin izlerini taşıyan, her köşesinde ayrı bir hikaye barındıran bir destan. Bu büyülü Şanlıurfa Gezi Yazısı detaylarını siz değerli petinya.com okuyucuları ile paylaşmak istedim.

Şanlıurfa Gezi Yazısı

PEYGAMBERLER DİYARI URFA

Güneydoğu Anadolu’nun eşsiz tarih hazineleriyle dolu incisi, Şanlıurfa, keşfedilmeye değer bir hazine. Biz de bu muazzam şehri yakından tanımak, kültürüne dalmak ve enfes lezzetlerini tatmak için yola çıktık ve memnuniyetle dolup taştık.

Gezimizi, baharın tazeliğini taşıyan bir günün ardından gerçekleştirdik. Bu, aslında önceden planlanmış bir gezi değildi; ani bir kararla yola çıktık ve kısa sürede hazırlıklarımızı tamamlayarak yollara düştük. Rotamız boyunca durup durup fotoğraflar çektik. Şanlıurfa’ya ulaştığımızda, Harran’ı ziyaret etmeliyiz diye düşündük ve yolumuza devam ettik. Harran’da gözümüze çarpan ilk şey, kümbet evleriydi. İçlerine girip keşfetme fırsatı da bulduk. Bu evlerin özelliğiymiş: Kışın sıcak, yazın serin oluyorlarmış. Gerçekten de bahar olmasına rağmen dışarısı yakıcı bir sıcakken, bu evlerin içi serinliğiyle bizi karşıladı.

Bu evlerin bazıları, turistler için dizayn edilmişti. İçerisinde o kültüre ait neredeyse her şey bulunuyordu. Özellikle yerel kıyafetler, her bayanın dikkatini çekecek nitelikteydi. Ben de dayanamadım ve kendime yakıştırdığım bir elbiseyi denedim. Fotoğrafını da yazıya ekledim ki sizler de göresiniz. Şahsen benim çok hoşuma gitti bu kıyafetler ve denemeden olmazdı.

şanlıurfa gezisi

Kümbet evlerini gezip bitirdikten sonra, sıradaki durağımız dünyanın ilk üniversitesi olan Harran Üniversitesi’ydi. Tabii ki, bahsedilen üniversite, bugünkü Harran Üniversitesi değil. Yıkılmış, harap bir tarihî yapıdan bahsediyoruz. Fotoğraflarımızı çektik, incelemelerimizi tamamladık ve Şanlıurfa merkezine doğru yola çıktık.

Şanlıurfa denilince akla ilk Balıklıgöl gelir. Biz de bu eşsiz gölü ziyaret ettik, etrafını dolaştık ve balıklara yem vermekten geri durmadık. Gölün çevresindeki dinlenme alanları, gülleriyle mis gibi kokularıyla bizi karşılıyordu. Bu güzelliklerin tadını çıkarınca, karnımız iyice acıkmıştı ve artık Urfa’nın eşsiz ciğerinin tadına bakma vaktinin geldiğini hissettik. İlk bulduğumuz ciğerciye yöneldik ve gerçekten de lezzetin doruklarında bir deneyim yaşadık. Herkesin dediği gibi, ciğer Urfa’da yenmeliydi.

Son olarak, Şanlıurfa’nın sıcak insanlarıyla tanışma fırsatını yakaladık. Güleryüzlü esnafından, sokaklarda karşılaştığımız dost canlısı insanlara kadar herkes, bu şehrin sıcaklığını yüreklerinde taşıyordu. Dilleriyle değil, gönülleriyle de bizi ağırladılar.

Bu muhteşem gezi, güneşin ufukta kaybolmasıyla sona erdi. Memleketimize dönüş için rotamızı çevirdik, fakat aklımızda bu güzel Urfa macerasının izleri kaldı.


Gezi Yazısı Örnekleri – Kısa ve Uzun Gezi Yazıları

Şanlıurfa Gezi Yazısı isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Şanlıurfa Gezi Yazısı konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Yorum yapın