Ayder Yaylası ile İlgili Gezi Yazısı

YEŞİLİN BAŞKENTİ AYDER YAYLASI
kısa gezi yazısı örnekleri
Muhteşem Doğa
ayder yaylası gezi yazısı
Böğürtlenler

 

Daha önce kaç yayla gördünüz bilmiyorum; fakat benim şimdiye kadar gördüğüm en güzel, en şirin yaylalardan bir tanesi Ayder Yaylası idi. Ayder Yaylası, Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesine bağlı ve bu ilçeye yaklaşık 20 km mesafede duruyor. Ayder Yaylası’ndan sonra başka yaylalara ve sonunda Kaçkar Dağları’na çıkmak mümkün.

Çamlıhemşin’den çıkıp Ayder’e doğru yol aldığınızda, aslında yokuş çıktığınız yol, size iniş gibi geliyor ve arabanın neden bu kadar zorlandığını merak ediyorsunuz. Hatta, arabaya hararet yaptırmanız bile mümkün. Tabii, sürücünüz, eşim gibi sabırsız ve bir an önce yaylaya çıkmak isteyen biri ise. Yaylaya giriş yaptığınızda, önce sizi sağlı sollu imar edilmiş otel, pansiyon ve benzeri yapılar karşılıyor. Uzun bir yol boyunca da bu durum devam ediyor. Sağ ve solunuzdaki dağlara/yamaçlara baktığınızda, dağların doruklarından aşağılara inen şelalemvari sür köpüğü derecikleri izlemeye doyamazsınız. Hatıra kalsın diye alabileceğiniz hediyelik eşyalar veya organik olarak yetiştirilen çeşitli tarım ürünleri, süt ve arı ürünlerini rahatça bulabilirsiniz. Buranın tadını çıkardıktan sonra, Kaçkarlara devam eden yoldan yürüyerek trekking yapabilir, metrelerce yükseklikteki ağaçlara konuşlandırılmış arı kovanları görebilir, yol boyu küçük çeşmelerden buz gibi sular içebilir ve en güzeli de o bal gibi böğürtlerden tadabilirsiniz. Nihayetinde özellikle ben ve kızım için de en güzel şey bu böğürtlenlerdi.

Yaklaşık yarım saat kadar yürüdükten sonra bu yolun bitmeyeceğini anladık. geri dönüp araba ile çıkmak istedik; fakat danıştıklarımız, bizim arabanın Yukarı Kavrun Yaylası’na çıkamayacağını söyledi. Biz de arabamızı park edip, Ayder-Yukarı Kavrun arasında çalışan bir dolmuşa binerek bu muntazam yaylanın yolunu tuttuk. Ben Ayder’e eşim ise Yukarı Kavrun’a bayıldık adeta. Yalnız Yukarı Kavrun’a çıktığımızda her taraf sis içindeydi ve hiçbir yeri göremiyordum. Fakat ansızın bir şeyler oldu ve tüm o sis yığınları 1-2 dakika içerisinde dağıldı ve yerini güneşe bıraktı. Sisten sonra karşılaştığımız manzara cenneti andırır nitelikteydi. Fakat ciddi manada çok soğuktu. Bizler ise valizlerimizi Ayder’de bırakıp gelmiştik ve ne yazık ki orada konaklamadan aynı dolmuşla geri geldik.

Şayet Rize’nin yaylalarını gezmediyseniz, muhakkak gezin. Size katacağı çok şey olacağından asla şüpheniz olmasın. Bir sonraki tatilimde de o yaylalara çıkmak için ailece can atıyoruz.

Yorum yapın