Yardımseverlik ile İlgili Kompozisyon

YARDIMSEVERLİK

   Yardımseverlik, yardıma muhtaç olan insanlara yardım etmek şeklinde tanımlanabilir. İnsanlar arasında olması gereken en önemli ve en güzel duygulardan birisidir. Hiçbir insanın tek başına zor işleri başarması, kuvvetinin üstündeki yüklerin altından kalkabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle insanlığın yaradılışından itibaren; insanlar arasında daima bir yardım alışverişi yapılmıştır ve bundan sonra da yapılmaya devam edecektir.

   Aç kalmış bir insanın karnını doyurarak ona yardım etmek, yaşlı bir amcanın yükünü taşımak, borç batağına düşmüş bir insana maddi yardımda bulunmak, gideceği adresi bulamayan birini adrese götürmek, işi başından aşkın birisine destek olmak güzel yardımseverlik örnekleridir. Yardımseverlik duygusu çocuklara küçük yaşlarda verilmelidir. Bunda, en büyük görev anne ve babalar düşmektedir. Bu güzel değere sahip olmakta etkisi olan diğer kişiler de başta öğretmenler ve çevredeki diğer insanlardır. İnsanlara yardım etmek, yardım edeni bile ziyadesiyle mutlu eden bir şeydir. Elbette ki en fazla mutlu olanlar da, kendisine yardım edilen kişilerdir.

   Bazen küçücük bir yardımda bulunduğumuzda bile ne kadar büyük dualar alırız. O dualara değer vermemiz bile, yardımseverlikten vazgeçmememiz için yeterince büyük bir sebeptir. İnsanlara yardım etmeliyiz. Şunu bilmeliyiz ki bir gün bizler de yardıma muhtaç hale gelebiliriz. İşte o zaman şayet bizim de başkalarına yardımlarımız olduysa, bize yardım edecek olanlar da olacaktır.

Yorum yapın