Vasfi Mahir Kocatürk Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
Vasfi Mahir Kocatürk 1907 yılında Gümüşhane’de doğmuştur. Türk şair ve oyun yazarıdır. Bunun yanı sıra aynı zamanda öğretmen, edebiyat araştırmacısı ve politikacıdır. Vasfi Mahir Kocatürk Yedi Meşaleciler Hareketinin içinde yer almış bir yazardır. Halk şiirlerinin biçimsel özelliklerini de kullanarak epik, lirik şiir, hece ölçüsü ile şiirler yazmış şairdir. Hatta bir dönem de manzum oyunlar bile denemiştir. Ünlü bir sanatçı olan Vasfi Mahir Kocatürk bunun yanı sıra edebiyatla ilgili kitap yazması ve yaptığı araştırmalar ile tanınmıştır. Yaşamı boyunca Türkiye’nin değişik bölgelerinde edebiyat öğretmenliği, milli eğitim müfettişliği ve okul müdürlüğü yapmıştır. Sanatçı politika ile uğraşmış bir dönem Demokrat Parti Gümüşhane milletvekili olarak 9. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisinde yer almıştır. Ayrıca Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nde öğretmen olarak görev almıştır. Bu görev üzerindeyken 1961 yılında Ankara’da yaşamını yitirmiştir.
====================================================================================================
UZUN
Eserleri
Şiir Kitapları: Bizim Türküler (1937), Hayat Şarkıları (1965), Tunç Sesleri (1935), Geçmiş Geceler (1936), Ergenekon (1941)
Manzum Oyunları: Sanatkâr (1965), Yaman (1933)
Araştırma – İnceleme Eserleri: Osmanlı Padişahları (1949), Yeni Türk Edebiyatı (1936), En Güzel Türk Manileri (1933), Fransız Edebiyatı (1934), Divan Şiir Antolojisi (1947), Namık Kemal (1955)
Vasfi Mahir Kocatürk Hayatı Uzun
1907 yılında Gümüşhane’de doğmuştur. Babası Arif Efendi’dir. Babasını I. Dünya Savaşı sırasında kaybetmiştir. Çocukluğu Gümüşhane’de geçmiştir. Fakat ailesinin İstanbul’a göç etmesi sonucunda ilköğrenimini İstanbul Koca Mustafa Paşa Numune Mektebi’nde tamamlamıştır. 1921 yılında ise Darüşşafaka’ya girerek burada lise öğrenimini tamamlamıştır. Yükseköğrenimini ise Mülkiye’de görmüştür. Buradan 1930 yılında mezun olduktan sonra öğretmenlik hayatına başlamıştır. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapmıştır. Edirne, Ankara, Kastamonu, Malatya, Eskişehir gibi illerde liselerde öğretmenlik yapmıştır. 1944 yılında Haydarpaşa Lisesinde öğretmenlik yaparken İstanbul’a yerleşmiştir. Darüşşafaka’ da ise okul müdürlüğü görevi yapmıştır. 1948 yılında ise Milli Eğitim Bakanlığında müfettişlik yapmıştır. Bir sene sonrasında ise İzmir’e tayin olduktan sonra İzmir’e geçmiştir. 1950 yılında ise Gümüşhane milletvekili seçilmiştir. Ancak 1954 yılında seçimi kaybedince siyaset hayatını bırakmıştır. Siyaset hayatını bıraktıktan sonra Gazi Eğitim Enstitüsü’ nde öğretmenliyapmıştır. Türk edebiyat tarihi alanında çalışmalar yapmıştır. Türk Edebiyatı Tarihi isimli yapı üzerinde çalışırken 17 Temmuz 1961 tarihinde Ankara’da kal krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir.
Vasfi Mahir Kocatürk Edebi Kişiliği
Yedi Meşale şairleri arasında yer almıştır. Burada epik tarzda şiirler vermiş ve halk şiirinin biçim ve özelliklerinde yararlanmıştır. Hece ölçüsü ile yazdığı şiirleri ile ön plana çıkmıştır. Yazdığı epik şiirler sonucunda âşık tarzı şiire yönelmiştir. Ayrıca Yedi Meşale grubunda millet ve vatan sevgisini şiirlerinde işleyen tek sanatçı olma özelliği de göstermektedir. Şiirlerin yanı sıra edebiyat ile ilgili antoloji, kitap ve araştırma yazıları da yazmıştır. Ünlü sanatçı aynı zamanda hikâyeler ve çocuk hikâyeleri de yazmıştır. Vasfi Mahir Kocatürk hayatı boyunca birçok esere imza atmıştır.

Yorum yapın