Bana Balık Verme Balık Tutmayı Öğret Kompozisyon

Bana Balık Verme Balık Tutmayı Öğret Kompozisyon. Yaşamın idame edilmesi bakımından önemli bir yere sahip olan ”Bana balık verme balık tutmayı öğret.” sözünü açıklayan bir kompozisyon yazdık. Umarız ki beğenirsiniz.

Bana Balık Verme Balık Tutmayı Öğret

YAPARAK YAŞAYARAK ÖĞRENME

İnsanoğlu, sıfır bilgi ile doğar. Sadece emme, dokunma ve yakalama gibi basit refleksleri gerçekleştirebilir. Hayatını sürdürebilmesi için ise, işe yarar bilgileri öğrenmeli ve hayatına tatbik etmelidir.

Hepimiz, bilgisiz veya tecrübesiz olduğumuzda, diğer insanların bilgi ve tecrübesine başvururuz. Ancak çoğu zaman, onların bilgi ve tecrübesini edinmek yerine, sadece işimizi görür, gerisi ile ilgilenmeyiz. Bu sorun, bazen karşımızdakinden de kaynaklanabilir. Bilgi veya tecrübesini istediğimiz kişi, o bilgiyi bize öğretmek yerine, sorunumuzu çözer; fakat çözüm yolunu bizimle paylaşmaz.

İşte, böyle bir durumda, aynı sorunu yaşadığımızda aynı kişiye tekrar başvurmak zorunda kalırız. Oysa o kişi, bize sorunun nasıl çözüleceğini anlatıp, sorunumuzu kendi başımıza çözmemizi sağlamış olsaydı, bundan sonraki benzer sorunlarımızı kendimiz çözebilecektir.

Bu nedenle, insanlar bizim sorunlarımızı çözmek yerine, sorunumuzun nasıl çözüleceğini bize anlatıp öğretmelidir. İşte o zaman, tam anlamı ile faydalı bir iş yapılmış olur. Kim bilir belkide günün birinde artık size balık veren bir insan bulamayabilirsiniz. Bu yüzden balık tutmayı siz öğrenmelisiniz. Sizden sonra yetişen nesillere de balık tutmayı öğretmelisiniz.

 

 

-SON-

Bana balık verme balık tutmayı öğret isimli kompozisyonu okudunuz. Dilerseniz konuya düşüncelerinizi yorum olarak atabilirsiniz.

 

Bu bağlantı üzerinden Sorumluluklarımız Hakkında Kompozisyon isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın