Karşılıklı dayanışma olmazsa toplumlar da olmaz kompozisyon yazı

Karşılıklı dayanışma olmazsa toplumlar da olmaz sözünün açıklaması ile ilgili kompozisyon. Walter Scott (Valtır Sıkat)

     İnsanların bir arada yaşayarak toplumları oluşturmasının sebebi, dayanışma imkanının olmasıdır. İnsanlar birbirine muhtaç varlıklardır. Hayatın zorluklarının üstesinden tek başlarına gelmeleri pek mümkün değildir. Birlikte olduklarında daha güçlü ve daha güvende olurlar.

Toplumların, devletleri varlıklarını sürdürebilmeleri için birlik ve beraberlik şarttır. Herkes kendi kabuğuna çekilecek, diğer insanlara yardım etmeyecek olursa, toplum hızlı bir çöküşe gider. Bilindiği gibi insanlar her devirde toplu halde yaşamış ve bundan sonra da toplu halde yaşamaya devam edecektir. İnsanlar her zaman birbirinden güç alırlar. Örneğin kendi evini tek başına yapan hiçbir insan yoktur. Bir evin inşa edilmesi için birçok kişinin beraberce çalışması gerekir. Aksi takdirde o evin yapılması imkansız olur.

Çevremizdeki insanlarla dayanışma ve iş birliği içinde olmayı bilmeliyiz. Sadece başka insanların bize ihtiyacı olmaz. Bizler de çoğu zaman başkalarına ihtiyaç duyarız. Bu yüzden yardıma muhtaç olan insanlara el uzatmalı, birbirimize muhtaç olabileceğimizi bilmeliyiz.

Yorum yapın