İnsanlara Merhamet Etmeyene Allah Merhamet Etmez Kompozisyon

İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez

 
Şüphesiz ki merhametlilerin en merhametlisi yüce Allah’tır. Elbette ki onda var olan güzelliklerin yansımaları bizde de olmalıdır. O bize merhamet ediyorsa, bizim de diğer insanlara, hatta tüm canlılara merhamet etmemiz gerekir.
Allah, her insana farklı nimetler bahşeder. Kimisine güç, kimisine zenginlik, kimisine güzellik veya üstün bir zeka verir. Verilen tüm bu nimetler, bir anlamda imtihan gereğidir. Örneğin gücü verdiğini kulunun neler yapacağını, gücünü iyilik yolunda mı yoksa kötülükte mi kullanacağına bakar. ŞAyet kişi güçlü ise ve bu gücü ile insanları ezmeye, onların hakkını yemeye, vurmaya, öldürmeye kalkıyorsa Allah da ona cezasını en feci şekilde verecektir. Merhamet edilmeyene asla merhamet edilmez. Her şey, bizim kendi elimizdir. Biz insanlara nasıl davranırsak, Allah da karşılık olarak bize onu verecektir. Allah, iyiler için cenneti, kötüler için de cehennemi yaratmıştır. İkisinden birisini seçmek de tamamen bizim kendi irademize bağlıdır. Önümüzde iki yol vardır. Ya iyiyi, güzeli seçip cenneti kazanacağız ya da küçük menfaatlerimiz uğruna nice zulümlere karışarak cehennemi boylayacağız.
İnsanlara zulmeden, sahip oldukları güç ve zenginlikleri ile onları ezenler de en kötü şekilde cezalandırılır. Evet, Allah merhametlilerin en merhametlisidir; fakat bu merhametini zalimler için değil; mazlumlar için kullanır. Hak edenlere gösterir. Kimsenin yaptığı zulüm yanına kalmaz. Bu dünyada yahut öteki tarafta o merhametsizliklerin hepsinin hesabı sorulur.

Yorum yapın