Güdümlü Konuşma Nedir

Soru: Güdümlü konuşma nedir, güdümlü konuşma ne demek?

Cevap:

Güdümlü konuşma belirlenen bir amaca ulaşmak için önceden hazırlık yapılarak yapılan konuşmadır. Örneğin öğretmen öğrenciye ”Kitap okumanın faydaları” konulu bir konuşma konusu verir ve öğrenci belli bir süre hazırlandıktan veya düşündükten sonra konuşmasını yapar. Güdümlü konuşma bir öğrenci grubu ile canlandırma şeklinde de yapılabilir. Örneğin kitap okumanın yararlarını bir televizyon programı yaparmış gibi canlandırarak anlatabilir.

Özellikle Türkçe dersinin bir amacı da öğrencilerin duygu ve düşüncelerini etkili bir şekilde anlatmasını sağlamaktır. Bu nedenle öğrenciler zaman zaman güdümlü konuşmaya yönlendirilir.

GÜDÜMLÜ KONUŞMA ÖRNEKLERİ

Konuşma Konusu: Kitap Okumanın Faydaları

KONUŞMA
     Kitap okumanın faydalı olduğunu hepiniz bilirsiniz; ama kitapların niçin önemli veya faydalı olduğunu belki de çoğunuz bilmiyorsunuz. Bunu öğrenmenizin sizi daha fazla güdüleyeceğini ve size kitap okumayı sevdireceğini düşünüyorum.
      Sevgili arkadaşlar, kitap okumak her şeyden önce güzel dilimizi daha etkili ve daha güzel öğrenmemizi, kullanmamızı sağlar. Kelime hazinemizi geliştirir. Sahip olduğumuz bilgilerin artmasını sağlayarak toplumda iyi bir yer edinmemizi, kendimizi geliştirmemizi sağlar.
      Kitap okumanın diğer bir yararı ise hafızayı geliştirmesi, böylece öğrendiğimiz bilgilerin kalıcı olmasıdır. Ayrıca kitap okuyan birinin paragraf sorularını çözmesi çok daha kolay olur. Beni dinlediğiniz için hepinize çok teşekkür ederim.
 
 

Yorum yapın