Nazan Bekiroğlu Hayatı ve Eserleri Kısaca

ÖZET
Kısaca Hayatı
Türk yazar ve akademisyen olan Nazan Bekiroğlu 3 Mayıs 1957 tarihinde doğmuştur. 1997 yılından günümüze kadar hikâye, roman, deneme ve aynı zamanda incelemeler yazmaktadır. 2006 yılında Cam Kırığı ve Taş Gemi adlı hikâyeleri ile Türk Yazarlar Birliği hikâye ödülüne layık görülmüştür. Günümüzde ise Zaman gazetesinde kültür – sanat sayfasında köşe yazıları yayımlamaktadır.
Öğrencilik yıllarında halk edebiyatı ve Orta Asya estetiği ile ilgilenmiştir. Bu ilgi alanlarını ilk hikâyelerine de yansıtmıştır. Sanatkâr ve akademik kişiliğinin gelişmesinde hocası olan Orhan Okay’ın etkisi büyüktür. Orhan Okay tarafından büyük teşvik görmüştür. Dört yıl boyunca lise öğretmenliği yapmıştır. Öğretmenlik yaptıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev almıştır. Doktorasını 1987 yılında tamamlamıştır.
Eserleri
Öykü: Nun Masalları (1997)
Deneme: Mor Mürekkep (1999), Yol Hali (2010), Cümle Kapısı (2003), Mavi Lale (2001), Mimoza Sürgünü (2013), Yitik Lale (2001)
Roman: Nar Ağacı (2012), Mücella (2015), İsimle Ateş Arasında (2002), La: Sonsuzluk Hecesi (2008)
Hikâye: Cam Irmağı Taş Gemi (2006)
UZUN
Nazan Bekiroğlu Hayatı Uzun
3 Mayıs 1957 yılında Trabzon’da doğmuştur. Edebiyata ilgi duyan bir ailenin üç çocuğundan en küçüğüydü. Babası “Hedef” isimli bir mahalli gazetenin sahibiydi. Edebiyatın dışında Osmanlı tarihine ilgisi vardı. 14 yaşındayken babasını kaybetmiştir. İçinde Bir Sızı Var adlı hikâyenin kahramanı babası olmuştur. İlk ve orta öğretimini Trabzon’da gördükten sonra Erzurum’ gitmiştir. Erzurum’da 1979 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirmiştir. 4 yıl öğretmenlik yapmıştır. 4 yıllık öğretmenlik hayatından sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Orhan Okay yönetiminde sürdürdüğü doktorasını Halide Edip Adıvar’ın Romanlarının Teknik Açıdan Tahlili konulu doktorasını 1987 yılında tamamlamıştır. Aynı bölümde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır. 1995 yılında ise Şair Nigar Hanım konulu çalışmasıyla da doçent olmuştur. Nun Masalları adlı ilk kitabını 1997 yılında yayımlamıştır. 1998 yılından itibaren Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde açılan Türkçe eğitimi bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 4 Mayıs 2001 de ise profesör olmuştur. Birçok dergide çok sayıda bilimsel makale, öykü ve denemeleri yayımlanmıştır.
Nazan Bekiroğlu Edebi Kişiliği
Şiir, hikâye ve incelemeleri Dolunay, Türk Edebiyatı, Milli Kültür, Kayıtlar, Dergâh mecmualarında yayımlanmıştır.
Hikâyelerinde kahramanların ortak özellikleri en başta olmak üzere arada kalmışlığın getirdiği sosyolojik ve psikolojik parçalanıştır. Arada kalmışlıktan kurtulamayan insanları kaleme almıştır. Bu insanlar günümüzün insanları ile aynı özellikleri göstermektedir. Nazan Bekiroğlu’nun hikâyelerinde detaylar mühim bir yer tutmaktadır. Hikâyelerinde kullandığı dil ilk bakışta karmaşık gözükmektedir. Ancak hikâyelerinde bütün nüanslarıyla ruhu yansıtmaya yönelik bir dil arayışı içindedir. Eski edebiyattan alıp kullandığı şiiriyeti olan kelimeler ile eserlerini süslemiştir.

Yorum yapın