Feridun Andaç Kimdir Hayatı Eserleri ve Edebi Kişiliği Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca

Feridun Andaç Türk yazar ve eleştirmendir. Türk yazarlarımızdan olan Feridun Andaç 27 Temmuz 1954 tarihinde Erzurum’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Erzurum’da görmüştür. Ancak yükseköğrenimi için ise İstanbul’a gitmiştir. Yükseköğrenimini İstanbul’da olan Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesinde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde ise yüksek lisansını yapmıştır. Lise ve üniversitelerde edebiyat ve karşılaştırmalı edebiyat dersleri vermiştir. Yaratıcı yazarlık ve edebiyat seminerleri de düzenlemiştir. Bunların dışında da bir takım işlerde görev almıştır. Özel kurumlarda ve kuruluşlarda halkla ilişkiler, eğitim, reklam işleri, insan kaynakları konusunda yöneticilik yapmıştır. Haziran 2000 yılında üniversitedeki görevinden ayrılmıştır. Bu süreden sonra ise sadece yazarlığa odaklanmaya başlamıştır. Edebiyat, sanat ve eğitim konularında incelemeler yapmıştır. Ayrıca yine bu konular üzerinden araştırma ve eleştiri yazıları da yazmıştır. Birçok ansiklopedi de ve elektronik yayıncılık alanlarında tematik yazılar yazmıştır. Varlık, adam öykü, hürriyet gibi yerlerde yazmış ayrıca Cumhuriyet gazetesinin sürekli yazarları arasında yer almıştır.
Eserleri

Deneme: Aynanın Arkası (2002), Işık Ol Günüme Ah (1998), Babil’e Yolculuk (2003)
Eleştiri/İnceleme: Yazınsal Gerçekçiliğin Boyutları (1995), Gerçekçilik Yolunda (1989), Edebiyatımızın Yol Haritası (2000)
Feridun Andaç Edebi Kişiliği

 

Feridun andaç günümüze kadar birçok eserler vermiştir. Bu eserlerin çoğu deneme ve eleştiri türünde eserlerdir. Bunların yanı sıra araştırma ve inceleme türünde de eserler ortaya koymuştur. Feridun Andaç Gerçekçilik Yolunda 1989 yılında çıkardığı yapıtıyla 1987 yılında düzenlenen Akademi Kitabevi Eleştiri – Deneme Birincilik Ödülüne layık görülmüştür. 1994 yılında ise “Işık Ol, Günüme Ağ”isimli denemesi ile de Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülünü kazanmıştır. “Yazıya Adanmış Bir Ömrün Tanıklığında” söyleşisini ise Necati Cumalı ile yapmıştır. Bu söyleşi ile de 2000 yılında PEN Yazarlığı Derneği Onat Kutlar Edebiyat Söyleşi Birinciliği Ödülü’nü almıştır. Feridun Andaç her zaman denemelerinde yazı ile yaşamın buluşma noktalarını anlatmıştır. Eleştiri ve incelemelerinde ise Türk Edebiyatının oluşum serüvenini irdelemiştir. Toplumun çağdaşlaşma sürecinde edebiyatın anlamını ve yapıt dönemlerinin gelişme düzeyini göstermeyi amaçlamıştır.

Yorum yapın