Cevdet Kudret Solok Hayatı ve Edebi Kişiliği

ÖZET
Kısaca Hayatı
Ünlü Türk yazar Cevdet Kudret Solok 7 Şubat 1907 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Yedi Meşale topluluğunun kurucuları arasında yer almaktadır. Türk edebiyatçı ve aynı zamanda edebiyat tarihçisidir. Tam adından ziyade Cevdet Kudret olarak bilinmektedir.
Babası o daha küçükken Musul savaşında hayatını kaybetmiştir. Babasını kaybettiğinde sadece 9 yaşındadır. Annesi sayesinde eğitim gereksinimi karşıladı. İstanbul darülfünunu Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. Ankara Devlet Konservatuarı’nda diksiyon dersleri almıştır. Aynı zamanda öğretmenlik de yapmıştır. Ankara Erkek Lisesi ve Atatürk Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Öğretmenlik yılları 1943 – 1945 yılları arasında geçmiştir. Ayrıca yayın müdürlüğü emrinde İnönü Ansiklopedisi’nde edebiyat sekreterliği de yapmıştır. 1945 – 1950 yılları arasında Demokrat Parti iktidarı döneminde Bitlis Ortaokulunda öğretmenlik yaptı. Öğretmenlik görevine tekrardan atanmak zorunda kalınca edebiyat sekreterliği görevinden istifa etmek durumunda kalmıştır. Türk Dil Kurumunda redaktör ve Bilgi Yayınevinde danışmanlık yapmıştır. Aynı zamanda 1970 – 1973 yılları arasında öğretim görevlisi olarak Basın Yayın Yüksek Okulunda görev yapmıştır.
Eserleri                                                         
Şiir: Birinci Perde
Tiyatro: Tersine Akan Nehir, Rüya İçinde Rüya, Kurtlar, Danyal ve Sara, Yaşayan Ölüler
Roman: Süleyman’ın Dünyası (Sınıf Arkadaşları), Havada Bulut Yok, Karıncayı Tanırsınız
Hikâye: Sokak
Deneme – Tartışma: Dilleri Var Bizim Dile Benzemez, Benim Oğlum Bina Okur, Kalemin Ucu, Bir Bakıma
UZUN
Cevdet Kudret (Solok) Hayatı Uzun
Ünlü şair ve yazarlarımızdan olan Cevdet Kudret şairlik ve yazarlık hayatına Servet-i Fünun dergisinde şiir yazarak başlamıştır. İlk şiirini yazdığı zaman tarihler 1927 yılını göstermekteydi. Yine aynı dergide beraber yazdıkları diğer kişilerle birleşerek o zamana kadar yazdıkları eserleri Yedi Meşale adlı bir kitapta birleştirdiler. Grup o günden itibaren Yedi Meşaleciler olarak anıldı. Yedi Meşaleciler1928 yılında kurulmuştur. Yedi Meşalecilerin öncülerinden birisi de Cevdet Kudret’tir. Daha sonrasında ise Meşale Dergisini çıkardılar. Meşale Dergisi sadece 8 sayı çıkarabildi. Kapanmasına neden olan olay ise alfabenin değişmesi olmuştur. Yeni alfabeye geçişin zor olması sebebi ile dergi kapanmıştır. Dergide yayınladığı şiirlerini Birinci Perde adlı kitabında tekrardan toplamıştır. Bu kitap çıkarken tarih 1929’u göstermekteydi. 10 Temmuz 1992 yılında hayata veda etmiştir.
Cevdet Kudret (Solok) Edebi Kişiliği
Şiir, kitap derken daha sonrasında oyun yazma girişiminde de bulunmuştur. Darülbedayi ’de sergilediği Tersine Akan nehir (1929), Rüya İçinde Rüya (1930), Kurtlar (1933) gibi oyunları bulunmaktadır. Daha sonrasında oyun yazmayı yine devam etmiştir. Varlık dergisinde yayınlanan Danyal ve Sara adlı oyunu bulunmaktadır. 1938 yılında yayınlamıştır. Yaşayan Ölüler adlı oyunu ise Ağaç Dergisinde 1936 yılında yayınlanmıştır.
Ayrıca Sokak isimli kitabında se 1940’lı yıllarda yazdığı öykülerini birleştirmiştir. 1950 sonrası için ise lise edebiyat kitapları yazmıştır. Daha sonrasında kendini daha da geliştirdi ve inceleme, araştırma, edebiyat tarihi türlerinde çalışmalar yapmıştır. İnsanların psikolojik saplantılarını tiyatro eserlerinde ele almıştır. I. ve II. Dünya Savaşı arasında Türk toplumunu ele almıştır.

Yorum yapın