Sinan Akyüz Hayatı ve Eserleri

Hayatı
            Sinan Akyüz, 1972’nin nisan ayında Iğdır’da dünyaya geldi. Orta ve lise dönemini çeşitli okullarda tamamlamış üniversite öğrenimini ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümüyle tamamlamıştır. İyi bir öğrenim hayatı geçiren Sinan Akyüz, 23 yaşında gazeteciliğe başlamıştır. Gazeteciliğe ara verip bir süre Almanya’ya gitmiş sonra tekrar İstanbul’a dönüş yapmıştır. 1996’da sabah gazetesinde dergi bölümünde çalışmaya başlamıştır.
            Gazeteciliğin yanı sıra fotoğrafçılığa merak salan yazar, birçok yayın organına portre ve moda fotoğrafları çekmiştir. Hayatı boyunca işiyle ilgili iyi işler çıkaran yazar, 1999’da sabah gazetesi hafta sonu eklerinde çalışmaya başlamıştır. 2001’de genel olarak kendini yazarlığa vermiştir. 2006’da takvim köşe yazarlığı yapmaya başlamış ve hala devam etmektedir. Hayatı boyunca edebi kişiliği bozulmayan yazarın eserleri evlilik ve kadın erkek ilişkilerine dayanmaktadır. Edebi kişiliği her geçen gün daha da arttırmaya çalıştı.
            Sinan Akyüz evli ve iki erkek çocuk babasıdır. Hayatı yazarlık, gazetecilik ve fotoğrafçılık ile geçmiş ve hala da devam etmektedir. Hayatı boyunca kalıcı eserler vermiş Sinan Akyüz’ün eserlerini yayınladığı dönemlerde eserleri çok satış yapmıştır. Genel olarak kadın erkek ilişkileri üzerinde eserleri bulunmaktadır. Edebi kişiliği çok güçlü olan yazarın pek çok eseri mevcuttur.
 Sinan Akyüz’ün eserleri:
            Etekli iktidar ( 2003), Bana sırtını dönme ( 2005 ), İki kişilik yalnızlık ( 2007), Yatağımdaki yabancı ( 2008 ), Sevmek zorunda değilsin beni ( 2009 ), Aşk meclisi ( 2010 ), Piruze: Şam’da bir Türk gelin ( 2011 ), İncir kuşları (2012 ), Şahika & Feraye / savrulan hayatların hikayesi (2013 ), piruze ve oğulları (2014 ), aşk başka evde ( 2015 ), bir evlilik komedisi (2016 ) eserleriarasında yer almaktadır. Erkekleri savunucu yazılarına karşı tepki alsa da edebi kişiliği hiç bozulmamıştır.
            Etekli iktidar, bir deneme örneğidir. Bu kitap haklarını sürekli genişleten kadınları ve köşeye sıkışmış olarak nitelendirilen erkekleri konu almaktadır. Kitap tam bir erkek savunucusudur. Bana sırtını dönme adlı eseri, kadının mı erkeğin mi ihanete başvurabileceğini, neden hep erkeklerin ihanetle suçlandığını, kadınların gerçekte ne istediği gibi başlıkları konu edinmiştir. İki kişilik yalnızlık yaşanmış bir öyküdür. Birbirini zamanla kaybetmiş karı kocanın hikayesini konu almaktadır. Yatağımdaki yabancı, aşkta dürüst olmanın gerekliliği ve kırıp dökmeden dürüst olunabilir mi?

 

            Gibi sorulara yanıt bulmaya çalışmaktadır. Sevmek zorunda değilsin beni adlı eseri karşılıksız sevmenin mümkün olup olamayacağı hakkında yazılmış bir eserdir. Aşk meclisi, bir eroinmanın günlüğünden uyuşturucunun insanı nasıl bitirdiğini çarpıcı bir şekilde ortaya koymuştur. Piruze, evelendikten sonra erkeklerin değişimini konu almaktadır. Piruze ve oğulları, Şamlı bir kocanın elinden kaçan piruze’nin oğullarına olan hasreti ve dramatik yaşamı bu kitapta yazılmıştır. Bir evlilik komedisi, anne afet hanımın ve evde kalmış 3 kızının komik hikayesini konu almaktadır.

Yorum yapın