Muzaffer İzgü Hayatı ve Eserleri Kısaca

ÖZET
Kısaca Hayatı
Türk yazar ve aynı zamanda öğretmen olan Muzaffer İzgü 29 Ekim 1933 yılında Adana’da doğmuştur. Çocukluğu yoksullukla geçmiştir. Türkiye’nin en çok okunan gülmece, genç ve çocuk kitapları yazarı arasındadır. Diyarbakır Öğretmen okulunda okumuştur. Diyarbakır öğretmen okulunu bitirdikten sonra öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Öğretmenlikten 1978 yılında emekli olmuştur. Yazarlık hayatına atılmaya karar verdi. İlk yazılarını Hüraydın Gazetesinde yayımladı. Muzaffer İzgü küçük öyküler ve röportajlar derledi. 1964 yılında ise Demokrat İzmir Gazetesinde yazarlığını yapmaya devam etti. Demokratik İzmir Gazetesinde her hafta bir öykü yayımlamaktaydı. Aynı zamanda bir gülmece dergisi olan Akbaba dergisinde de öykülerini yayımlamıştır. İstanbul’da çıkan Milliyet ve Akşam gazetelerinde de röportajları yayımlanmıştır.
Eserleri
Roman: Halo Dayı, İlyas Efendi, Zıkkımın Kökü, Gecekondu
Oyun: Gön, Utanmıyorum Üşüyorum, İnsaniyetten, Reçetesi Peçete, Her Devrin İti, Kara Düzen
Öykü – Mizah: Çanak Çömlek Patladı, Orta Direği Yıkan Ayı, Azrail Nasıl Rüşvet Yedi, Siz Bilirsiniz Paşam, Her Eve Bir Karakol, Bando Takımı, Deliye Her Gün Bayram, Donumdaki Para, Devler Babanın Ton Ton Çocuğu
UZUN
Muzaffer İzgü Hayatı Uzun
Çocukluğunda çok zor anlar geçirmiştir. Eğitimini devam ettirebilmek için çalışması gerekmekteydi. Onun için garsonluk, bulaşıkçılık, sinemalarda gazoz satıcılığı gibi işlerde çalışarak öğretimine devam etti. İlköğretimini Gazipaşa ilkokuluna giderek başladı daha sonrasında depremden zarar gören okulu bırakarak İstiklal ilkokuluna devam etti. Ortaokulu da bitirdikten sonra yatılı olarak Diyarbakır Öğretmen Okulunu da bitirerek öğretmen oldu. 1978 yılında öğretmenlikten emekli oldu. Yazılarını yazmaya Aydın’da Hüraydın Gazetesinde yayımlayarak başlamıştır. 1964 yılında Demokratik İzmir Gazetesi’nde yazılarını yayımlamaya başladı. Daha sonrasında İstanbul’da Milliyet ve Akşam gazetelerinde yazılarını yazmaya başladı.
Gün geçtikçe tiyatro alanına da yönelmiştir. Yazdığı ilk tiyatro oyunu “İnsaniyettin” dir. Bu oyunu Nejat Uygur için yazmıştır. Diğer oyunları olan “Zıkkımın Kökü” ve “Ekmek Parası” eserleri ise kendi yaşam öyküsünü anlatmaktadır. Ayrıca Zıkkımın Kökü 1992 yılında filme aktarılmıştır. İlk kitabı “Gecekondu” 1970 yılında yayımlanmıştır. Daha sonrasında “İlyas Efendi” 1971 yılında , “Halo Dayı” ise 1972 yılında yayımlandı. Dönemin şairlerinden olan Atilla İlhan ile tanıştıktan sonra Bilgi Yayınevi için yazmaya başlamıştır. Bu yayınevi tarafından basılan ilk kitabı ise “Donumdaki Para” adlı kitabıdır. Günümüzde halen yaşamını sürdürmektedir.
Muzaffer İzgü Edebi Kişiliği
Ülkemizin en iyi mizah yazarları arasındadır. Mizah yazıları ile birçok ödül almıştır. Aynı zamanda hikâye ve roman yazarıdır. Roman ve hikâyelerinde köy ve kasabalardan şehre göçün verdiği sıkıntıları mizahi bir tarz ile anlatır. Ayrıca yine mizahi yönünü kullanarak toplumun aksayan yönlerini okuyucularına aktarır. Öykülerin bazılarında taşlama ve yergi sanatını kullanır. Roman ve hikâyelerinde kişileri halkın konuştuğu dille konuşturur. Yazdığı en önemli romanlarından Zıkkımın Kökü 1992 yılında filme aktarılmıştır. Hayatı boyunca yazdığı birçok çocuk kitabı, öykü ve roman bulunmaktadır.

Yorum yapın