Attila İlhan Hayatı ve Eserleri Kısaca

ÖZET
Kısa Hayatı
15 Haziran 1925’te İzmir Menemen’de doğmuştur. Eğitiminin büyük bölümünü İzmir’de tamamlamıştır. İzmir Atatürk Lisesi’nde okurken bir kızla mektuplaşmış ve bu mektuplarda Nazım Hikmet Şiirleri bulunduğu için 16 yaşında tutuklanmıştır. Üç hafta gözaltında kalmıştır ve 2 ay hapsinden sonra hiçbir yerde okuyamayacağına dair bir belge verildiğinden eğitimine ara vermek zorunda kalmıştır. 1944 yılında Danıştay kararıyla tekrar okuma hakkını almıştır. İstanbul Işık Lisesi’ne yazılmıştır. Lise son sınıfta CHP Şiir Armağanı’nda şiir yarışmasında birincilik almıştır. 1946’da mezun olmuş ve İstanbul Hukuk Fakültesi’ne kaydolmuştur. Üniversite yıllarında Yığın ve Gün gibi dergilerde şiirleri yayınlanmıştır. 1948’de ilk şiir kitabını kendi imkânlarıyla yayımlamıştır. 11 Ekim 2005’de vefat etmiştir.
EserleriTeleflaş (1991), Sekiz Sultana Manşet (1982), Kartallar Yüksek Uçar (1983), Yarın Artık Bugündür (1992), Baykuşların Saltanatı (2000), Sokaktaki Adam (1953), Zenciler Birbirine Benzemez (1957), Kurtlar Sofrası (1963), Aynanın İçindekiler, Bıçağın Ucu (1973), Sırtlan Payı (1974), Yaraya Tuz Basmak (1978),  O Karanlıkta Biz (1988), Yengecin Kıskacı (2001), O Sarışın Kurt (2007), Gazi Paşa (2006)
UZUN
Atilla İlhan Hayatı Uzun
1948 yılında üniversite ikinci sınıfta, Nazım Hikmet’i kurtarma hareketine katılmak üzere iki kere Paris’e gitmiştir. Oradaki deneyimlerini ve Fransız toplumunu daha sonra eserlerinde yazmıştır. Türkiye’ye döndüğünde polisle çok fazla başı derde girmiştir.
1951 yılında Gerçek Gazetesine yazdığı bir yazıdan sonra tekrar soruşturmaya girmiştir ve bu yüzden Paris’e tekrar gitmiştir. Bu dönemde Fransızca ve Marksizm’i öğrenmiştir. 1950’li yıllarını İstanbul-İzmir-Paris şehirlerinde gelgitle geçirmiştir ve bu dönemde ismini yavaş yavaş Türkiye’de duyurmaya başlamıştır. Yurda döndüğünde Hukuk Fakültesi’ne devam etmiştir. Son sınıfta gazeteciliğe başladığından dolayı öğrenimini yarıda bırakmıştır. 1953’de sinema eleştirileri yazmaya başlamasıyla sinemayla olan ilişkisi başlamıştır.
1957’de askerliğini yapıp İstanbul’a geri dönmüş ve sinema çalışmalarına ağırlık vermiştir. On beşe yakın senaryoya imza atmıştır. 1960’da Paris’e geri dönmüştür. Daha sonra babasının ölümüyle İzmir’e dönüş yapmıştır. Sekiz yıl İzmir’de kaldığı bu dönem, Demokrat İzmir Gazetesi’nin başyazarlığı ve yönetmenliğini yürütmüştür. 1968 yılında Biket İlhan ile evlenmiştir ve 15 yıl evli kalmışlardır.
1973’te Bilgi Yayınevi’nin danışmanlığını üstlenerek Ankara’ya taşınmıştır. Burada pek çok roman yazdıktan sonra İstanbul’a dönüş yapmıştır. İstanbul’da gazetecilik üzerine uğraşmaya devam etmiştir.
Atilla İlhan ilk kalp krizini 1985 yılında geçirmiştir. Bu tarihten sonra kardiyolojik sorunları devam etmiş ve 2004 yılından itibaren sağlık durumu daha da bozulmuştur. 11 Ekim 2005’te İstanbul’daki evinde geçirdiği ikinci kalp krizi sonucu hayata veda etmiştir. Öldüğünde 80 yaşındadır.
Edebi Kişiliği
Şiir, senaryo, deneme, gezi ve roman alanında eserler vermiştir. Toplumsal gerçekliğin yanı sıra, güzel günlerin iyimser romantizmini taşıyan şekilde yazmıştır. Halk şiirinden, Divan şiirinden etkilenmeleri görülmüştür. Özgün bir tarzı vardır ve toplumcu şiire yeni boyutlar katmıştır. Yakın tarihi, çağdaşlaşma sürecinde oluşan okumuş aydın insanları ve sorunlarını işlemiştir. Şiirlerinde derin bir hayal örgüsü vardır ve şiirleri liriktir.

Yorum yapın