Varsa Hünerin Var Her Yerde Yerin Atasözü ile İlgili Kompozisyon

Varsa Hünerin Var Her Yerde Yerin  Yoksa Hünerin, Var Her Yerde Yerin
 
Kendisini bir alanda geliştirmiş, o alanın ustası olmuş kişiler nerede olurlarsa olsunlar dikiş tutturabilir, iş bulabilir, böylece mutlu olabilirler. Ancak hiçbir işte uzmanlaşmamış, kendine meslek edinmemiş ve yeteneğini geliştirmemiş kişiler iş bulamazlar, itibar sahibi olamazlar ve bu yüzden de her zaman üzülmeye mahkum olurlar.
Meslek veya sanat sahibi olmak; işverenler tarafından aranan kişi olmayı sağlar. Böyle hünerli kişilerin boşta kalması, iş bulamaması düşünülemez. Her iş alanında, o işi en iyi yapacak kişilere ihtiyaç duyulur. Hatta bazen var olan uzman sayısı ihtiyacı gidermeye yeterli bile değildir. Bu nedenle hünerli, yetenekli, bir mesleğin erbabı olan kişiler istedikleri yerde çalışabilir, geçimlerini rahatça sağlayabilirler. Bu da onlara güç ve mutluluk verir.
Meslek edinmemiş vasıfsız insanlar ise iş başvurusunda bulundukları her yer tarafından reddedilirler. İş bulamazlar. Bulsalar dahi bu işler beden işçiliğinden öte işler değildir. İş bulamayan veya çok düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalan kişi yoksullukla boğuşmak zorunda kalır ve ne kendi ihtiyaçlarını ne de ailesinin ihtiyaçlarını giderebilir. Geçmişine dönüp baktığında büyük bir üzüntü ve pişmanlık hisseder. Zamanında neden bir meslek edinmediği, neden hünerli olmadığı il ilgili yakınır durur; ama artık o yakınmaların da kendisine bir faydası olmaz.

Yorum yapın