Küçüklerimize Merhamet Etmeyen Büyüklerimize Saygı Göstermeyen Bizden Değildir Kompozisyon

Küçüklerimize Merhamet Etmeyen Büyüklerimize Saygı Göstermeyen Bizden Değildir
Merhamet, her insanda bulunması gereken önemli duygulardan birisidir. İçinde merhamet, şefkat duygusu bulunmayan kişinin gerçek bir Müslüman olması mümkün değildir. Hele ki bir Müslüman çocuklara karşı son derece merhametli olmalı; büyüklerine karşı da saygılı olmalıdır.

Dünyanın günümüzdeki hali maalesef içler acısı. Dünyanın dört bir yanında çocuk ölümleri artmış durumda. İnsanlar ve devletler küçücük menfaatleri için acımadan en küçük çocukları bebekleri bile katlediyorlar. Her taraf öksüz ve yetim kalmış çocuklarla dolu. Hayatı yaşamak varken, dünyayı daha tanımadan öldürülmeleri dayanılacak bir acı değil. İnsan bunu anlamak için biraz empati kurmalıdır. Kendi çocuğumuzun kılına zarar geldiğini düşünmek bile içimizi ürpertir. Yahut herhangi bir sebeple öldüğümüzde geride kalan çocuğumuzun neler yaşayacağını, neler hissedeceğini düşünmek bile yeterlidir. Çocuklara merhamet etmeyen, onları sevmeyen, korumayan değil Müslüman, insan bile olamaz. Merhametten yoksun insanlar hayvan gibidirler ki bazen hayvanlarda bile merhamet emareleri görülürken; bazı insanlarda bu duygunun izine bile rastlanmaz.

Bizim hem gelenek ve göreneklerimizde hem de dini inancımızda büyüklere saygı göstermek çok önemsenen bir durumdur. Yarın yaşlandığımızda bizler de saygı görmek istiyorsak, bugün de bizlerin büyüklere saygı göstermemiz gerekir.

Yorum yapın