Besle Kargayı Oysun Gözünü ile İlgili Kompozisyonlar

Besle Kargayı Oysun Gözünü

Besle kargayı oysun gözünü sözü, kendisine iyilik yaptığımız, yardım ettiğimiz kişilerin, güçlü olduklarında bize zarar verebileceğini anlatmak için kullanılır.

İnsanlar her zaman iyiliğe karşı iyilikle karşılık vermezler. Öyle insanlar vardır ki vefasızlık onların kanlarında vardır. Kıymet bilmez, kendilerine yapılan onca yardımın farkında bile olmazlar. Bırakın iyilik yapmayı, kendisine iyilik yapana zarar vermeye bile çalışabilirler. Bunu bir örnekle somutlaştırmak, atasözünün daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Adamın biri sokakta kalmış Suriyeli bir aileyi yemek yemeleri ve yatıya kalmaları için evine almış. Akşam yemeğinde karınlarını bir güzel doyurmuş. Gece de tertemiz yatakları sererek evlerinde huzur içinde uyumalarını sağlamış. Ancak ne var ki kendisine yardım edilen bu aile, yapılan iyiliğin değerini bilememiş. Sabahın köründe uyanıp, etrafta ne var ne yok çalıp gizlice evden çıkmışlar. İşte, besle kargayı oysun gözünü atasözünün anlamı tam da burada devreye giriyor. Adam beslemiş onları; fakat onlar adamın resmen gözünü oymuş.

Bu nedenle insanlarla olan ilişkilerimize dikkat etmeli, kendisine yapılan iyiliğin kadrini kıymetini bilmeyecek insanlardan uzak durulmalıdır.

Yorum yapın