Yavuz Hırsız Ev Sahibini Bastırır ile İlgili Kompozisyon

Yavuz Hırsız Ev Sahibini Bastırır


    Bazı insanlar vardır ki bir insana karşı suç işlerler; ama buna rağmen karşıdaki kişiyi suçlu göstermeye çalışarak kendi suçlarını bastırırlar. Böyle insanlar için ”hem suçlu hem güçlü” ifadesini kullanırız. Çünkü suç işledikleri kişiden çok daha güçlü veya çok daha kurnazdırlar. Bu güçlerini yahut kurnazlıklarını kullanarak suçlarını haklı görmek, karşı tarafı suçlu göstermek için her türlü iğrençliği yaparlar.

Örneğin trafikte kendisine kırmızı ışık yanmasına rağmen geçmeye çalışıp başka bir araçla çarpışan kişinin, sanki haklıymış gibi karşı tarafı suçlaması, yaptığı hatanın cezasını başkasına çektirmeye çalışması buna örnek olarak gösterilebilir. Bu durumda ”yavuz hırsız” ifadesi, kırmızı ışıkta geçen; ”ev sahibi” ifadesi ise hatasız olmasına rağmen kazaya karışan kişi için kullanılabilir.

İnsanların, hatalarını kabullenmesi büyük bir erdemdir. İnsan, ancak hatalarını anlayarak onları düzeltme şansına sahip olabilir. Hatalarımızı kabullenip düzeltmek yerine, onları kabullenmediğimizde, daha büyük hatalar yaparız.

Yaptığımız yanlış bir davranışın nedenin dışarıda aramak yerine kendimizde ararsak, işte o zaman daha güzel bir yaşam sürdürmeye başlarız. Herkesin, hatalarından yeni dersler çıkarması dileğiyle.

                                                                            -SON-

Yorum yapın