Yurt Dışında Yaşayan Bir Arkadaşa Türkiyeyi Tanıtan Mektup

Yurt Dışında Yaşayan Bir Arkadaşa Türkiyeyi Tanıtan Mektup: Yurt dışında yaşayan bir arkadaşınızın olduğunu düşünerek ona Türkiye’yi tanıtan bir mektup yazınız. Türkiye’yi tanıtan mektup örneği.

Yurt Dışında Yaşayan Bir Arkadaşa Türkiyeyi Tanıtan Mektup

MEKTUP ÖRNEĞİ

Sevgili Arkadaşım Alex,

Şimdiye kadar seninle İngilizce dilinde mektuplaştık. Yazdığın son mektupta, Türkiye’yi çok merak ettiğini belirtmiştin ve sana onu tanıtacak bir mektup yazmamı rica etmiştin. Hemen kalemi kağıda alıp yazmaya başladım, ancak daha ilk cümlede takıldım. “Turkey is…” ifadesinden fazlasını yazamadım. Bu düşündürücü bir nokta oldu ve sana Türkiye’yi Türkçe olarak anlatmam gerektiğine karar verdim.

Alex, coğrafya hakkında biraz bilgin olduğunu biliyorum. Türkiye, orta kuşakta bulunan ve dört mevsimi en güzel şekilde yaşayan şanslı ülkelerden biridir. Bu nedenle, ülkemizin her bir insanı, her bir mevsimi, her bir meyve ve sebzeyi yaşama fırsatı bulur. Türkiye, dışa bağımlılığı az olan bir ülkedir. Dört mevsimin bir arada yaşanması, ülkemizi turizm açısından cazip hale getirmiştir. Yaylaları, ormanları, denizleri ve diğer doğal güzellikleri ile her yıl yüzbinlerce hatta milyonlarca turisti cezbetmektedir. Türkiye’nin doğal güzelliklerine ek olarak, görülmeye değer birçok tarihi eser ve güzellik bulunmaktadır. İnsanlığın ilk yerleşim alanlarından biri olan Perre Antik Kenti, güneşin en güzel şekilde doğduğu ve medeniyetlerin buluştuğu Nemrut Dağı gibi birçok önemli yer bulunmaktadır.

Türkiye yedi ayrı bölgeden oluşuyor. Dikkat edersen yedi bölgeye ayrılıyor demiyorum, yedi bölgeden oluşuyor diyorum; zira ülkemizin her bir köşesi bizim, her bir insanı yine bizim. Bizde ayrım yoktur, her bölge bizim içindir. Tarihte, vatanımızı korumak için farklı etnik kimliklere sahip insanlarla birlikte mücadele ettik ve inşallah hep birlikte yaşamaya devam edeceğiz.

Başkentimiz Ankara’dır, ancak en tanınmış şehrimizi sorsan, İstanbul’dur. İstanbul, binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve birçok kültürü bünyesinde barındırmıştır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, İstanbul neyse Erzurum da odur; İstanbul neyse Diyarbakır da odur. Kars’ın yeri aynı derecede değerlidir, Muğla’nın da.

Sevgili Alex, kalem tükenir, kağıt tükenir ama Türkiye için yazılacaklar asla bitmez. Umarım bir gün buraya gelir ve tüm bu güzellikleri seninle birlikte gezme fırsatını bulurum. Kendine iyi bak.

Mektup Arkadaşın Ahmet


Yurt Dışında Yaşayan Bir Arkadaşa Türkiyeyi Tanıtan Mektup
Yurt Dışında Yaşayan Bir Arkadaşa Türkiyeyi Tanıtan Mektup

Önerilen Konular

Yurt Dışında Yaşayan Bir Arkadaşa Türkiyeyi Tanıtan Mektup isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Yurt Dışında Yaşayan Bir Arkadaşa Türkiyeyi Tanıtan Mektup konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Yorum yapın