Yoksulluk ile İlgili Kompozisyon

YOKSULLUK (FAKİRLİK)

Yoksulluk, ekonomik durumlardan yoksun olma ve bu nedenle açlık ve benzeri problemlerle karşı karşıya kalma durumudur. Dünya üzerinde yaşayan her insan, eşit ekonomik durumlara sahip değildir. Kimi insanlar zenginlik içinde yaşarken, kimileri yiyecek ekmek bulamamaktadır. Dünyanın birçok bölgesinde insanların gerçek bir açlık problemi ile karşılaştıklarını, bu yüzden nice canlar verdiklerini biliyoruz.

Yoksulluk çeşitli sebeplerden dolayı baş gösterebilir. Kimi zaman iklim şartlarından dolayı kıtlık yaşanmakta; kimi zaman bazı bölgelerdeki insanlar sömürülmektedir. Bu nedenle insanlar fakir düşmekte, ihtiyaçlarını gideremez hale düşmektedir. Yoksulluğun nedeni bazen kişinin kendisi de olmaktadır. Örneğin iş olduğu halde tembelliğe vurup çalışmayan bir insanın yoksulluk içinde boğulması mümkündür. Zaten yoksulluğun en büyük sebebi de gerek insanların; gerekse de devletlerin tembel olması, yeteri kadar çalışmamasıdır.

Yoksulluk utanılacak bir şey değildir. Bazen tüm çabaları harcasak bile elimizde olmayan sebeplerden dolayı yoksul kalabiliriz. Ancak durum ne olursa olsun, doğru yoldan ayrılmamak, gerektiğinde kuru bir ekmekle idare etmek gerekir. Yoksulluğu yenmenin en iyi yolu durmadan çalışmaktır. Zenginlik isteyenler, gerçekten çalışıp bu uğurda emek harcarsa, Allah onların istediği zenginliği de verecektir.

Yorum yapın