Yılmaz Odabaşı Kimdir Hayatı Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
Yılmaz Odabaşı 1962 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. Diyarbakır, Ankara ve Gaziantep illerinde ilköğretimini tamamladıktan sonra Diyarbakır’a dönüp Diyarbakır Lisesi’nden mezun oldu. Diyarbakır’da katıldığı öğrenci eylemlerinde aktif rol üstlendi ve 78 yılından sonra 70ler kuşağının en kilit isimlerinden oldu. İzmir Hukuk Fakültesi’nde okurken 12 Eylül Darbesi oldu ve Yılmaz Karakoyunlu tutuklanıp askeri cezaevine konuldu. Bir yıl hapis yattıktan sonra çalışmalarına devam etti ve  1984 senesinde ilk şiir kitabını yayınladı fakat kitap toplatıldı ve yazar tutuklandı. Resim çizmeyi ve fotoğraf çekmeyi seven sanatçı hayatı boyunca çeşitli gazete ve dergilerde yazdı, köşe yazarlığı yaptı. Tüm şiirlerini 2015 senesinde “Her Ömür Kendi Gençliğinden Vurulur” isimli bir kitapta topladı.
UZUN
Hayatı Uzun
1962 yılı Diyarbakır doğumlu olan yazar ailevi sebeplerden ötürü Ankara ve Gaziantep’e gitti ve ilköğretimini orada gerçekleştirdi. Daha sonra Diyarbakır Lisesi’nden mezun oldu ve Diyarbakır öğrenci eylemlerine katılarak 78 yılında Diyarbakır’da önemli bir isim oldu. İzmir Hukuk Fakültesi’nde okuduğu sıralarda 12 Eylül Darbesi ile birlikte tutuklandı ve Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde hapis yattı. Hapisten çıktıktan sonra 1984 yılında şiirlerini bir kitapta topladı fakat kitap yasaklardan ötürü toplandı ve yazar kısa süre tutuklu kaldı. Akajans, Ulusal Basın Ajansı (UBA) gibi ajanslarda Diyarbakır temsilciliği yaptıktan sonra Ortadoğu Haber Ajansı’nda 1992 yılına kadar haber müdürlüğü yaptı. Resim çizmeyi ve fotoğrafçılığı seven Yılmaz Odabaşı, Turkish Daily News gazetesinin güneydoğu temsilciliğini üstlendi. Çok sevilen şiirleri şarkılara çevrildi ve iki kez Altın Koza Film Öyküsü Ödülü, birer kez Petrol-İş Sendikası Şiir Yarışması ikinciliği ve Cahit Sıtkı Tarancı şiir ödülünü kazandı. Aydınlık, Siyah Beyaz Gazatesi, Cumhuriyet Gazatesi, Radikal gazetesinde köşe yazarlığı yaptıktan sonra şiir üzerine yoğunlaştı. Sık sık kitapları ve şiirleri nedeniyle hapis yatan Yılmaz Odabaşı 2000 yılında da bir kitabı nedeniyle 1.5 yıl hapis yattı. 2000 yılından sonra ödüllere katılmadı için ödül almadı. Ahmet Kaya ile çalışan Yılmaz Odabaşı’nın 200’den fazla şiiri Ahmet Kaya, Edip Akbayram, Grup Yorum, İlker Akkaya, Ferhat Tunç, Metin Yılmaz, Sevcan Orhan, Suavi, Hayko Cepkin ve Cevdet Bağca gibi önemli sanatçılarca  yorumlandı. Birçok dile çevrilen şiirleri birçok ülkede yayınlandı. En son 2015 yılında seçkin şiirleri İran’da yayınlandı. İlk romanını 2004 yılında “Şarkısı Beyaz” ismi ile yayınladıktan sonra 2005 yılında “Sakla Yamalarını Kalbim” isimli bir kitabında şiirlerini topladı. On iki yıl aradan sonra “Bana Yasak Sözler Söyle” isimli yeni bir şiir kitabı çıkarttı. 2015 yılında tüm şiirlerini 1.cildi “Her Ömür Kendi Gençliğinden Vurulur” 2.cildi “Feride” olan iki ciltlik bir seride topladı.
Edebi Kişiliği
Yazdıkları sebebiyle sık sık tutuklanan yazar, edebi aşkından vazgeçmemiş her defasında yeniden şiirler yazmıştır. Biten kitapları için yeni baskı yaptırmayan yazar 2015 yılında edebiyat dünyamıza önemli eserler vermiştir.

Yorum yapın