Yılmaz Karakoyunlu Kimdir Kısaca Hayatı

ÖZET
Hayatı Kısaca
Yılmaz Karakoyunlu 26 Nisan 1936 yılında İstanbul’da doğmuş fakat ailevi sebeplerden ötürü lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamlamıştır. Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi’nden 1955 yılında mezun olup 1959 senesinde Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirmiştir. MBA derecesini Georgia Üniversitesi’nden alırken aynı zamanda Michigan Üniversitesi’nden “Effective Management” sertifikası aldı ve doktorasını İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı.  Müfettişlik ve belirli firma ve devlet dairelerinde genel müdürlük yaptıktan sonra milletvekili olarak meclise girdi. Devlet ekonomisinde ve ANAP’ta önemli görevler üstlendi. Salkım Hanımı Taneleri, Mor Kaftanlı Selanik, Güz Sancısı en önemli eserleri arasındadır. Zirveden Sonra oyunu ile ödül kazanmış olan Yılmaz Karakoyunlu 2014 seçimlerinde CHP Urla Belediye Meclis üyesi olarak seçilmiştir.
UZUN
Hayatı Uzun
26 Nisan 1936’da İstanbul’da doğup Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra MBA derecesi ve Effective Management sertifikasına sahip olan ve yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi’nde tamamlayan Yılmaz Karakoyunlu bir süre müfettişlik görevini devam ettirdikten sonra istifa edip özel sektöre atılmış ve birçok kurumda genel müdürlük yapmıştır. 1995 yılında Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili olarak meclise girmiş sonraki seçimlerde ise 1999 yılında Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak parlamentoda görev almıştır. Ecevit’in yakın adamlarından biri olan Yılmaz Karakoyunlu, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak bir dönem görev yapmıştır. Evli ve iki çocuk sahibi olan Yılmaz Karakoyunlu siyasi kariyeri kadar edebi kişiliği ile de bilinir. 1989 Yunus Nadi Roman ödülünü kazanmasını sağlayan Salkım Hanımın Taneleri isimli romanı çok beğenilmiştir. 1991 Türk Yazarlar Birliği tarafından Roman Ödülü Birinciliği’ne layık görülen Güz Sancısı romanı ise en bilindik romanıdır. Nokta Dergisi Yılmaz Karakoyunlu’yu 2000 yılında “Edebiyat Alanında Doruktakiler” ödülüne layık gördü ve sanatçı 2012 yılında Doğan Kitap aracılığı ile yayınladığı Mor Kaftanlı Selanik romanında Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesini konu edindi. Salkım Hanımın Taneleri isimli romanı filme çekildikten sonra Antalya Film Festivali’nde 1998 yılında altı dalda ödül aldı. Zuhal Olcay, Hülya Avşar, Kamran Usleur filmde oynadıkları rolleri ile büyük övgü topladı ve hayatlarında dönüm noktası oldu. Güz Sancısı adlı romanı 2008 yılında beyazperdeye aktarıldı ve yine filmdeki başrol Beren Saat büyük yankı uyandırdı.
Edebi Kişiliği
Yılmaz Karakoyunlu Türk müzik ve dizi sektöründe büyük yere sahiptir. Birçok dizi kendisinin senaryo danışmanlığı sayesinde televizyona aktarılmıştır. Hatırla Sevgili, Elveda Rumeli, Karayılan, Her Şeye Rağmen gibi çok sevilen dizilerde senaryo danışmanı olarak görev aldı. Şuanda yayında olan Kösem Sultan dizisinde de senaryo danışmanı olarak diziyi televizyona hazırladı. Kızıl Kısrak, Karantinalı Despine, Beyaz Mahşer ve Abdülhamit’i anlatan Hakan isimli senaryoları ise çekime hazırlanmaktadır. 200’den fazla müziği ve şarkısı TRT Repertuvarındadır ve sanatçı 2014 CHP Urla Belediye Meclis üyesi olarak seçilmiştir.

Yorum yapın