Yıldız Ecevit Kimdir Kısaca Hayatı

ÖZET
Hayatı Kısaca
1946 yılında Gelibolu’da dünyaya gelen Profesör Yıldız Ecevit, tam bir Oğuz Atay hayranıdır. Ortaöğretimini İstanbul Çamlıca Kız Lisesi, üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi’nde tamamlayan Yıldız Ecevit  Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı mezunu. Yüksek lisans ve doktora için Hacettepe ve Ankara Üniversitelerinde çalışmalar yapan Profesör Yıldız Ecevit, Alman ve Türk edebiyatında karşılaştırmalarda bulunmuştur. 1986 yılında öğretim üyesi olarak başladığı Ankara Üniversitesi’nde 14 yıl boyunca eğitim vermiş, 2000 yılında ayrıldığı Ankara Üniversitesi’nden hemen önce 1996 yılında profesör olmuştur. Ankara Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde çeşitli dersler veren Profesör daha çok Alman Edebiyatı, Avangard Edebiyatı ve 20.yüzyıl Edebiyatı hakkında öğretimlerde bulunmuştur. Oğuz Atay’ı incelediği Ben Kimim kitabını 2005 yılında çıkartmış ve büyük yankı uyandırmıştır. İlk çıkarttığı kitap ta yine Oğuz Atay’da Aydın Olgusu olmuş ve bu eseri 1989 yılında yayınlamıştır. Lise yıllarında tanıştığı Oğuz Atay’ın büyük hayranı olmuş ve Türkiye’ye Oğuz Atay’ı anlatmak için büyük çabalar sarfetmiştir.
UZUN
Hayatı Uzun
Gelibolu’da dünyaya gelen yazar, profesör ve araştırmacı Yıldız Ecevit, ortaöğretim, lise ve üniversiteyi İstanbul’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi’nde çalışmaya başlamış ve burada profesör olmuştur. İlk kitabında Oğuz Atay’ın aydın kesime bakışını inceleyen yazarın kitabının adı Oğuz Atay’da Aydın Olgusu’dur. Daha sonra çıkarttığı kitaplarda Orhan Pamuk, Oğuz Atay gibi büyük isimlerin birer romanını inceleyen profesör son olarak çıkarttığı Ben Buradayım adlı eserinde Oğuz Atay’ın biyografisini yazan yazar, bu eserinde akıcı ve sade bir dil kullanmış,  spesifik bir şekilde çok ince noktalara değinmiştir. İnce espri ve eleştiri yeteneğini Orhan Pamuk’u Okumak adlı eserinde de okuyucularına gösteren Profesör Yıldız Ecevit aslında altın çağını Ben Buradayım eseriyle yapmıştır. Oğuz Atay’ı tam anlamıyla çözmüş olan eleştirmen Oğuz Atay’ı derinlemesine işlemiş, bir yandan biyografisini anlatırken bir yandan eserlerindeki postmodernliği ele alarak modern Türk edebiyatının başlangıcı olarak Oğuz Atay’ı göstermiştir. Sözlükleri de takip eden yazar sosyal medyadaki alıntıları da kitabına aktarmış ve Ekşi Sözlük’ten alıntılar yapmıştır.
Edebi Kişiliği
Eleştirmen ve araştırmacı yazar olan Profesör Yıldız Ecevit eserlerinde Alman edebiyatından derlemeler yapmış, eleştirmen olarak Oğuz Atay ve Orhan Pamuk’un eserlerini ele almıştır. Alman ve Türk edebiyatını karşılaştırarak yüksek lisans yapan Yıldız Ecevit İsviçre Edebiyatı hakkında da araştırmalar yapmış ve bu konuda İsviçre-Alman Edebiyatı adlı bir eser yayınlamıştır. Edebiyatımızın önemli eleştirmenlerinden olan Yıldız Ecevit’in eserlerinin hemen hemen hepsi incelemelerden oluşur. Türk Romanında Postmodernist Açılımlar eserinde de modern Türk edebiyatının öncülerinden biri olan ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında olağanüstü eserler veren Oğuz Atay’ı modern Türk edebiyatının kurucusu olarak ele alırken Orhan Pamuk’u da bu konudaki günümüzdeki önemli yazarlardan biri olarak niteler.

Yorum yapın