Yeşilay Haftası ile İlgili Kompozisyon

                                                           Yeşilay Haftası

   Mart ayının ilk haftası Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Bu hafta süresince devam eden etkinlikler ile gençler başta olmak üzere her vatandaşın zararlı alışkanlıklardan, bağımlılıklardan uzak durması veya onları terk etmesi amaçlanır. Bunun için gerek televizyon gerekse de radyo programlarında Yeşilay ile ilgili bilgiler verilir ve çeşitli madde bağımlılıklarının zararları, neticeleri anlatılır. Ayrıca okullarda ve diğer kurumlarda da madde bağımlılığının ne kadar tehlikeli olduğu, ondan nasıl uzak durulacağı ile ilgili öğrencilere ve vatandaşlara bilgi ve öğütler verilir.

Sigara, alkol, uyuşturucu gibi madde bağımlılıkları tam anlamıyla hayatımızı altüst eder. Hatta sadece bize zarar vermekle kalmaz, ailemize, çevremize, milletimize zarar vermemize de sebep olur. Daha küçük yaşlarda özentiden kaynaklanan bağımlılıklar zamanla alışkanlık haline gelir ve terk edilmesi imkansızlaşır. Bazı uyuşturucu maddeler vardır ki bir kez kullanılması bile ona bağımlı olunmasına sebep olur. Alışkanlıkları terk etmek zordur. Bu alışkanlıklar hele de madde bağımlılığı gibi alışkanlıklar ise onları terk etmek neredeyse imkansız hale gelir. Ülkemizde en çok sigara bağımlılığı vardır. Öyle ki sigara kullanımında Türkiye, dünyanın 4. sırasında geliyor. İlk ve ortaokul öğrencilerinin bile sigaraya meyilli olduğu bilinmektedir. Oysa sigara, içinde barındırdığı yüzlerce zehirli madde ile onlarca hastalığa sebep olmaktadır. Başta kanser hastalıkları olmak üzere, bu hastalıkların çoğu maalesef ölümcül olmaktadır.

Öncelikle kendimiz akıllı ve uyanık olup bu alışkanlıklardan uzak durmalıyız. Anne ve babalar, çocuklarının nerede kimlerle gezdiklerini, ne yaptıklarını çok iyi takip etmelidir. Arkadaşlıklarını devamlı kontrol etmelidir. Ufacık bir ihmal bile, telafisi mümkün olmayan neticeler doğurabilir. Bu güzel hayatı güzel bir şekilde yaşamak varken, madde bağımlısı olmak akıllıca bir iş değildir. Gençler ve çocuklar doğaya, spora ve çeşitli sosyal etkinliklere yönlendirilmelidir. Bunlar, madde bağımlılığına engel olabilecek en iyi uygulamalardır.


Yorum yapın