Yazın Gölge Hoş Kışın Çuval Boş ile İlgili Kompozisyon

Yazın Gölge Hoş Kışın Çuval Boş
 
Yazın sıcağında çalışmayı, terlemeyi, ürün yetiştirmeyi göze alamayanlar; kış geldiğinde açlık sıkıntısı çeker, başkalarına muhtaç duruma düşerler. Kişi varlık sahibi olmak istiyorsa; onun bedelini de ödemeli ve emek vermelidir. Allah, nimetlerini çalışmayana değil, çalışana gönderir; böylece onun alın terinin karşılığını vermiş olur.
Dinimizde çalışmak ibadet derecesinde görülmüştür. Her insanın hem kendisi, hem ailesi hem de milleti, devleti için çalışması gerekir. Tembelliğe alışmış toplumlar geride kalır ve sefaletle boğuşurlar. Her güzelliğin bir bedeli vardır. Güzellikler isteyen kişinin bunun bedelini de ödemesi gerekir. Gelecekte yiyecek kaygısı taşımak istemeyenler, bugünlerini çalışarak, emek vererek geçirmeli; ileride nemalanacakları yiyeceğin bedelini bu şekilde ödemesi gerekir. Bazı insanlara çalışmak zor gelir. Örneğin yaz sıcağında bostan çapalamaktansa serin bir gölgede yatmayı yeğlerler. O an için mutlu olmaları mümkündür. Ancak bu insanlar böyle davranarak tüm kışlarını tehlike altına sokmuş olur. Zira o sıcak günlerde kurutmalıklarını yapmayanlar, kışın yiyecek bir şeyler bulamazlar. Yazın çuvalı doldurmak gerekir ki kışın çuval boş olmasın.
Bazen hayatımız boyunca güzel bir yaşam sürdürmek için bir yıl emek vermek yeterli gelir. Örneğin lise son sınıfta okumakta olan veya yeni mezun olmuş olan bir öğrenci bir yılını sıkı ve verimli çalışmakla geçirse, muhtemelen istediği üniversite bölümünü kazanacak ve gelecekte güzel bir meslek ve kazanç sahibi olarak ailesine her türlü maddi olanağı sunma fırsatına sahip olacaktır. Ancak bir yıl sefa sürmek bazen bir ömrün cefa ile geçmesine de sebep olur.

Yorum yapın