Yalnız Taş Duvar Olmaz Kompozisyon

Yalnız Taş Duvar Olmaz Kompozisyon

 
Bir tuğlanın tek başına bir binayı oluşturması mümkün değildir. Binanın oluşturulabilmesi için tuğlaya, betona, demire, suya ihtiyaç duyulur. Bunların tümü birlikte kullanılmadığı sürece ayakta durabilecek bir yapı elde etmek imkansızdır.
İşte bir insan da bir tuğlaya benzer. Tek başına büyük ve önemli işler başarması zor olur. Ancak kendisinden yardım alacağı, gücünden yararlanacağı başka insanlarla iş birliği içerisine girdiğinde her türlü zorluğu başarabilir, önemli işlere imza atabilir. Karıncaların yaşamı her insana örnek teşkil edecek durumdadır. Karıncalar, aşmaları gereken bir engel ile karşılaştıklarında hızlı bir şekilde yardım birliği oluştururlar. Örneğin küçük bir su akıntısından geçmeleri gerekiyorsa, tek başlarına karşı tarafa geçmeleri mümkün olmaz. Ancak bunu bilen ve birlikteliğin mahiyetini kavramış olan karıncalar birbirine yapışarak bir köprü oluştururlar. Geriye kalan karıncaların tamamı bu köprünün üstünden geçerek karşıya varırlar. Daha sonra en sondaki karınca köprüden geçer ve olay bu şekilde devam eder. Nihayetinde tüm karıncalar amacına ulaşmış olur. İnsanoğlu, aklı ve zekası ile üstün bir varlıktır. Tek başına gücünün yeteceği birçok iş vardır; ancak bazen öyle güç durumlarla karşılaşır ki diğer insanlardan yardım almadan o durumlarla baş edebilmesi imkansızdır. Ne zaman ki çevresindekilerle birlik içinde olur; işte o zaman en zor işi bile başarır.
Bizler de gerektiğinde kendimiz de yardım almak için başka insanlara yardımcı olmalı, el birliği ile hareket etmeyi bilmeliyiz. Önemli ve büyük işler başarmak isteyenler başkalarından muhakkak yardım almalıdır. Tek başına yola çıkmış kimse, yapmakta olduğu işi yarım bırakmak zorunda kalabilir. Diğer insanların hem bedeni gücüne hem de aklına ihtiyaç duyarız. Bazen tek başımıza aşamadığımız bir engeli, başkalarının yardımı ile çok kolay bir şekilde aşabiliriz. Örneğin arabası çamura batmış birinin tek başına onu çamurdan çıkarması çok zor hatta imkansızdır. Ancak birkaç kişiden alınacak yardım, onun çabucak çıkarılmasını sağlar. zira birisi direksiyonda iken diğerleri itince, yani el birliği yapılınca işler kolay halledilir. Yalnız taş duvar olmaz. O zaman başka taşlarla birlikte olmalı, onların güçlerinden de yararlanılmalıdır.

Yorum yapın