Yabancı Dil Kursu Seçimi Yapılırken Dikkat Edilecekler

Yabancı Dil Kursu Seçimi: Hem sosyal hem de akademik anlamda ihtiyaç duyulan yabancı dil kursu , günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında olmayı başarmış, dil öğrenmenin en pratik yollarından biridir. Özellikle kişisel gelişim sağlamak ya da kariyer basamaklarını tırmanırken yeni fırsatlar kovalamak için en az bir hatta iki yabancı dil öğrenmek gerekmektedir. Dil öğrenirken gidilen kursun önemi büyük olup kalitesi de aynı derece önemlidir. Bu noktada dil kursunun kesinlikle iyi şartlara sahip olmasının yanında öneriliyor olması da gerekmektedir.

Yabancı Dil Kursu Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yabancı dil öğrenmek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilemiyorum.” diyen birçok kişiye bir kursa kaydolması önerilmektedir. Yabancı dil kurs seçimi yapılırken ise, kurs merkezinin çağın gerektirdiği her türlü özelliği taşımasına özen gösterilmelidir. Dil kursunun yalnızca yazım değil konuşma dilini de öğretmedeki başarısı dikkate alınarak tercih yapılmalıdır.

  • Eğitimler teknolojik gelişmelerle iç içe olmalıdır.
  • Kursun geçmiş yıllara dayanan tecrübesi olmalıdır.
  • Alanında profesyonel ve gerekli tecrübeye sahip eğitmenlere sahip olmalıdır.
  • Eğitim sistemindeki planlama esnek olmalıdır. Kişiye özel programlar yapılabilmelidir.
  • Eğitim sırasında kullanılan metotlar güncel olmalıdır.
  • Yabancı dil kursu bireysel eğitime açık olmalıdır. ( Öğrenciler arasındaki öğrenme süresi ve anlama kapasitesi farklılıkları dikkate alınmalıdır.)
  • İngilizce konuşma eğitimi verirken pratik yapma imkanı sunulmalıdır.
  • Fiyat açısından makul olmalıdır.
  • Ders saatleri açısından sizi mağdur etmeyecek bir yapıya sahip olmalıdır.

Ayrıca kurslara kayıt olmaya gidildiğinde sınıflar görülmeli gerekirse o anki eğitime katılmalı ve değerlendirme yapılmalıdır.

En İyi Yabancı Dil Kursu Merkezleri

Günümüzde her ilde yüzlerce dil eğitimi kursları bulunmaktadır. Hatta çok sayıda kurs merkezi aslında sahip olmadığı birçok konuda vaatlerde bulunabilmektedir. Bu noktada doğru kurs merkezini seçmek size düşecektir.

Türkiye’de en iyi yabancı dil kursu önerileri:

Üstte bulunan kursların çoğunluğu öğrenci merkezli eğitimi ilke edinmiş modern bir yapıya sahiptir. Bazı yabancı dil kurs merkezleri, daha çok öğretmen merkezli çalışırken, bazıları ise öğrenciye odaklı çalışmaktadır. Bu noktada geçmiş yıllarda eğitim almış kursiyerler ile görüşme sağlamak doğru bir yöntem olacaktır.

 

Dil Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şimdiye kadar ertelediğiniz dil öğrenimini ele almaya karar verdiyseniz, iyi bir dil kursu seçerek bu öğrenme işine başlamalısınız. İlk ve orta öğretimde veya hazırlıklarda bir dil eğitimi kursu aldıysanız, kurs merkezi tarafından yapılacak bir yerleştirme testi ile bunu netleştirdikten sonra diğer seviyelere geçilmelidir. İyi bir İngilizce kursunun en önemli özelliği, öğrencilere fiyat-fayda dengesi olan teklifler sunma yeteneği olmalıdır. Kursa katılan öğrencinin uygun fiyatlı bir kurs teklifine sahip olması gerekir. Bu makalede, bir dil kursu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken özellikleri bulacaksınız.

Öğretmenlerin Nitelikleri

Bir dil kursu seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli detay, o kursun kalitesidir. Kalite söz konusu olduğunda, dersin kim tarafından kurulduğu, dersin tarihi, dersten mezun olan öğrencilerin durumu, dersteki öğretmenlerin eğitim durumu, yerli öğretmenlerin varlığı ve Türkçe öğretmenlerinin eğitimlerini o ülkenin aksanıyla öğrenmiş olmaları gerekir. Dil kursunda yer alan Türkçe ve yabancı öğretmenlerin üniversitelerden kaliteli bir eğitim formasyonu ile mezun olmaları da bir diğer artı.

Sınıf Ortamı

Yabancı dil kursunda ortam çok önemlidir. Kursun modern olduğu, gerekli araç ve gereçlerin yeterli olduğu ve sınıfların çok kalabalık olmadığı belirtilmelidir. Kullanılan herhangi bir program ve kitapçık lisanslı olmalıdır. Her dersin sonunda hazır belgelerin kursiyerlere verilmesi, kurs merkezinin kalitesini belirlemede önemli bir faktördür. Yabancı dil derslerinde öğrenim görürken grup veya bire bir ders tercih ediyorsanız grup eğitimi alınacaksa en fazla 8 öğrencinin olması gerektiğine dikkat edilmelidir. Genel dil öğrenimi için sınıf öğrencisi kapasitesi dikkate alınması gereken bir noktadır. Ayrıca, kurs merkezindeki sınıf mevcudu da çok önemlidir. Unutmayın, ne kadar az öğrenci olursa, konuşma pratiği yapma şansı o kadar artar.

Her şeyden önce, her kurs merkezinin kendi pazarlama ve satış stratejisi bulunmaktadır. Her derste kaç ders alacağınızı yetkililerle görüşmelisiniz. Bazı ders merkezleri, her derste alınacak ders sayısına ödev oturumları ekleyerek öğrenciyi yanıltabilir, daha fazla ders veriyormuş izlenimi verebilir. Öğrencinin bu konulara çok dikkat etmesi gerekecektir.

Eğitim Yöntemi

Öğrencilerine ideal zamanda kaliteli bir eğitim verebilen bir ders başarılı olur. Dersteki İngilizce öğretmenlerinin kalitesi, kullanılan öğretim yöntemleri ve derslerde kullanılan İngilizce materyaller somut göstergeler olarak sayılabilir. Yetersiz İngilizce materyalleri olan kurslarda, öğretmenlerin öğrencilere sunabilecekleri dersler doğal olarak sınırlı olacaktır. Bu da verilen İngilizce eğitiminin kalitesini etkileyecektir. Dersteki öğretmenler ne kadar iyi olurlarsa olsunlar, materyalleri yetersizse potansiyellerini olması gerektiği gibi ortaya koyamazlar. Bu aynı zamanda kursta verilen İngilizce dil eğitiminin kalitesini de düşürecektir. Öğrenciler tarafından sağlanan kitaplar ve kaynaklar yüksek kalitede ise, gelecekte kullanılabilir. İngilizce kursundaki kitaplar ve materyaller iyi kalitede ise, öğrencilerin konuyu daha iyi anlamaları ve ustalaşmaları mümkün olacaktır.

İyi bir kurs merkezinde İngilizce telafi kursu olmalıdır. Bugün, birçok yaş grubundan insanlar İngilizce öğrenmek veya mevcut İngilizce seviyelerini geliştirmek için bir İngilizce kursu arıyorlar. Kursa katılan her kişinin kendi yoğunluğu ve özel programları olabilir. Birçok insan çalışırken, iş sonrası kursu almaya çalışırlar ve birçoğu okullarından kalan zamanı değerlendirmeye çalışır. Hastalık, fazla mesai ve yoğun trafik durumlarında, öğrenciler İngilizce kursundaki bazı kurslara katılamayabilirler. İngilizce öğrenirken verimli olabilmek için hiçbir dersi kaçırmamak çok önemlidir. Öğrenciler farklı nedenlerle dolayı kaçırdıkları derslerin gerisinde kalmamalıdır bu şekilde dil öğrenme sürecinde hızla ilerleyeceklerdir.

Önerilen yazı: Güzel Dil Türkçe

Yorum yapın