Victor Hugo Hayatı Eserleri Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
26 Şubat 1802 yılında Besançon’da dünyaya gelmiştir. En büyük ve dünyaca ünlü yazarlardandır. Gençlik yıllarında kral yanlısı bir görüşü olmuştur ama zamanla bu görüşü cumhuriyet yanlısı olarak değişmiştir. Babası Joseph Leopold Hudo’dur ve annesi Sophie Trébuchet’tir. Ailenin üçüncü oğludur. Annesinin Napolyon’a komplo kurduğu için idam edilen General Victor Lahorie ile bir ilişkisi olduğu söylenilmektedir. 22 Mayıs 1885 yılında zatürre sebebiyle hayata veda etmiştir.
Eserleri
Nuovelles Odes (1824, şiir), Les Voix interieures (1837, şiir), La Pape (1880, şiir), Dieu (1891, şiir), Les Chatiments (1853, şiir), La Pitie supreme (1879, şiir), Les Orientales (1829, şiir), Les Annees funestes (1889, şiir), Bug Jargal (1818, roman), L’Homme qui rit (1869, roman), Le Dernier Jour d’un condamne (1829, roman), Hernani (1830, oyun), Cromwell (1827, oyun), Amy Robsart (1828, oyun), Ruy Blas (1838, oyun).
==============================================================================================
UZUN
Victor Hugo Hayatı Uzun
Dünyaya geldiği dönemde, doğduğu ülkede siyasi karışıklıkların olduğu bir dönem olmuştur. O 2 yaşındayken, Napolyon İmparator olmuştur. Ailesi farklı din ve farklı politik görüşleri savunmuştur. O dönemde ailesi gibi düşünenler Fransa’da egemenlik mücadelesi içinde olmuşlardır. Babası İspanya’da bir savaşta yenilmiş üst rütbeli bir subaydır.
Babasının mesleği sebebiyle ailesi sık sık yaşadıkları yerleri değiştirmişlerdir. Bu, Hugo’nun çok fazla şey tecrübe etmesine sebebiyet vermiştir. Annesi bu seyahatlerde İtalya ve İspanya’ya kadar bulunmuştur. Yolculukların yoruculuğu ve kocasının dini inancının ters olmaya başlaması sebebiyle tartışmalarından dolayı 3 çocuğunu da alarak Paris’e yerleşmiştir. Bu dönemden itibaren Hugo’nun eğitimi üzerine yönelmiştir.
Annesinin yetiştirmesi sebebiyle Hugo, ilk eserlerini krala bağlı bir görüşle yazmıştır. Ama bunun sonrasında 1848 yılında Devrim sebebiyle Katolik Kralcı görüşe başkaldırmış ve cumhuriyetçiliği savunmuştur.
Çocukluk arkadaşı olan Adele’ye âşık olmuştur. Annesi evlenmelerini istememesine rağmen, o annesinden gizlice çocukluk arkadaşıyla nişanlanmıştır. Annesine olan düşkünlüğü ve saygısı sebebiyle, evlenmek için annesinin ölümünü beklemiştir. 1822 yılında evlenmiştir.
İlk çocuğu 1823 yılında dünyaya gelmiştir ama kısa bir süre yaşayabilmiştir. Sonraki çocukları 1924 yılında Leopoldine isimli bir kızdır. İlk kızlarıyla beraber toplamda 4 çocuk sahibi olmuştur.
Hugo en büyük kızını çok sevmiştir. Bu kızı evliliğinden kısa bir süre sonra 1843 yılında Seine Nehri’nde boğularak ölmüştür. Gemi alabora olmuştur ve eteğinin ağırlığı sebebiyle hayata veda etmiştir, kızının kocası ise onu kurtarmaya çalışırken ölmüştür. O dönemler Fransa’nın güneyine metresiyle birlikte seyahat eden Hugo, kızının ölümünü bir gazeteden öğrenmiştir. Çok derinden yaralanan Hugo, şiirlerine bu üzüntüsünü yansıtmıştır.
III. Napolyon’un 1851 yılında askeri darbesi yüzünden sürgün edilmiştir. Fransa’dan ayrılmasından sonra kısa bir süre Brüksel’de yaşamıştır. 1855 yılında Guernsey’e giderek 15 yıl yaşamıştır. 1859 yılında genel af çıkmasına rağmen sürgünde kalmayı tercih etmiştir. III. Napolyon iktidardan çekildikten sonra ülkesine dönmüştür. Paris kuşatmasından bir süre Guernsey’e tekrar taşınmış sonra Paris’e dönerek hayatının geri kalanını orada geçirmiştir.
22 Mayıs 1885 yılında hayata veda etmiştir.

Yorum yapın