Vasconcelos Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
Tam adı Jose Mauro De Vasconcelosolan Brezilyalı ünlü yazar 26 Şubat 1920 yılında doğmuştur. Vasconcelos 1920 yılında Rio de Janeiro’da bulunan Bangu kasabasında doğmuştur. Irkı yarı Portekizli ve yarı Kızılderili’dir. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Vasconcelos iki ayrı kültürün de izlerini taşımaktadır. Ailesi çok fazla yoksul olduğu için onun öğrenimini devan ettirmesi için amcasının bulunduğu Natal kasabasına göndermişlerdir. Buradaki bir nehirde 9 yaşında yüzmeyi öğrenerek ileride bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kurmuştur. Natal’da liseyi bitirdikten sonra 2 yıl tıp öğrenimi görerek öğrenimini yarıda bırakmıştır. Buradan sonra yeni hayaller için Rio de Janeiro’ya gitmiştir. Burada ilk iş olarak boks antrenörlüğü yapmıştır. Tarım işçiliği, garsonluk ve balıkçılık gibi işlerde çalışmıştır. Hayatı boyunca birçok çeşitli işlerde çalışmıştır. Bu çalıştığı işlerde kazandığı deneyimler ona romanlarında ve hikâyelerinde ilham olmuştur. İyi bir romancı ve aynı zamanda iyi bir gözlemci olan yazar farklı koşullarda değişik insanlarla tanışmıştır.
===================================================================================================
UZUN
Eserleri
Kırmızı Papağan (1953), Japon Sarayı, Beyaz Toprak (1945), Delifişek (1963), Yaban Muzu (1942), Şeker Portakalı (1968), Hayatın O Güzel Şarkısı (1974), Çıplak Sokak
Vasconcelos Hayatı Uzun
Genellikle romanlarında roman karakterlerinin yaşamlarında karılaştıkları zor koşullar ve yoksulluk gibi konuları işlemiştir ve bunları tüm çıplaklığı ile ele almıştır. Romanlarında bunların dışında duygusallık ve iyimserlik de anlatmaktadır. Mesela “Şeker Portakalı” ve onun devamı olan “Güneşi Uyandıralım” ve Delifişek romanlarında duygusallık ve iyimserlik ön planda bulunmaktadır. Bazı romanlarında ise Brezilya’nın ormanlarında ya da step bölgesinde bulunan insanların, elmas avcısı yerlilerin hayatlarını ve ruh hallerini ele almıştır. Vasconcelos ’un yazdığı ilk eser olan “Yaban Muzu” 1942 yılında yayımlanmıştır. Ayrıca bunun dışında 1945 yılında yazdığı “Beyaz Toprak” adlı eseri de en çok beğenilen eserleri arasındadır. Kariyerinin doruğuna ise 1961 yılında çıkardığı “Kayığım Rosinha” adlı eseridir. Ancak ona dünya çapında ün kazandıran eser ise Zeze’nin maceralarını anlatan üçleme romanın ilk kitabı olan “Şeker Portakalı” adlı eseridir. Bu romanı 12 gün içinde yazdığını dile getirmiştir. Ancak bun karşın yazar bu romanı 20 yıldan fazla süre yüreğimde taşıdım diyerek bu esere verdiği değeri belirmiştir. Yazar 24 Temmuz 1984 yılında hayatını kaybetmiştir.
Vasconcelos Edebi Kişiliği
Yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Rio De Janeiro’nun bir kasabasında dünyaya gelmiştir. Çocukken yüzme şampiyonu olmak istemiştir. Ancak ilk işi boks antrenörlüğü olmuştur. Bunun yanı sıra daha birçok çeşitli işlerde çalışmıştır. Yazarlık hayatı ise oldukça verimli geçmiştir. Eserlerinde genellikle Brezilya’nın kıyıda köşede kalan kısımlarında yaşayan insanların hayatlarını ele almıştır. Onların yaşamlarını ve ruh hallerini anlatmıştır. Bu eserlerini yazarken daha önce çalıştığı işler de ilham vermiştir. Hayatı boyunca birçok eser veren yazar dünya çapında asıl ismini “Şeker Portakalı” adlı eseri ile duyurmuştur.

Yorum yapın