Üzüntü ile İlgili Kompozisyonlar

ÜZÜNTÜ

Üzüntü; başımıza gelen herhangi kötü bir olay veya durumdan dolayı yaşadığımız kederli hal olarak tanımlanabilir. Hepimizin zaman zaman üzüntülü durumları olabilir. Bu, gayet normaldir. Hiçbir insan yoktur ki yaşamı boyunca hep mutlu olsun, hiç üzüntü yaşamasın.

Hayat, her zaman istediğimiz gibi gitmez. Biz ne kadar çırpınırsak çırpınalım, baş yaşamın maalesef acı tarafları da var. Bizim başımıza gelen kötü bir şey veya sevdiğimiz insanın başına gelen kötü bir şey üzülmemize yol açabilir. Hatta bazen ufacık bir problem bile bize bu duyguyu yaşatabilir. Önemli olan, bu hayatta güçlü olarak üzüntüleri kolay bir şekilde atlatabilmek ve hayatının geri kalanının tadını çıkarabilmektir. Hiçbir üzüntü, yaşamaktan vazgeçecek kadar önemli olamaz. Bu dünyanın en büyük üzüntüsü belki de sevdiğimiz bir insanın ölümü halinde yaşanır; ama bu bile hayattan ümidimizi kesmeye yetmez. Her şeye rağmen yaşamak güzeldir.

Üzüntülerimizi tamamen sıfırlayamayız ama bazı çabalarımızla onları en aza indirebiliriz. Çünkü bize üzüntü veren çoğu şeye kendimiz sebep oluruz. Örneğin bir dersten başarısız olmamız bizi çok üzer. Ancak o dersten başarısız olmaya sebep olan yine kendimizizdir. Eğer zamanında tedbirimizi alır ders çalışırsak o üzüntüyü de yaşamamış oluruz. Hayattaki neredeyse tüm durumlar için geçerlidir bu.

Yorum yapın