Umut Konulu Deneme Yazısı

“UMUDA KOŞMAK”

Hayatta herkesin belirli noktalarda beklentileri vardır. Kişi, kendisinden başkalarının beklentileri olduğu gibi, kendisinin de başka insanlardan beklentileri olmadan yaşamak neredeyse imkânsızdır.

Bir anne-babanın çocuğundan, çocuğun da anne-babasından beklentileri vardır. Çiftçi mahsulünden, esnaf çiftçiden bir şeyler umar. Öğretmen öğrencisine, öğrenci öğretmenine, patron işçisinden, işçi patronundan, ev sahibi kiracısından, kiracı ev sahibinden beklentiler içerisindedir. Bu döngü her alanda devam eder. Neresine bakarsak bakalım, bu gerçeği gözlemleyebiliriz.

Eğer perspektifi biraz daha genişleterek olaya yukarıdan bakarsak, işler farklı bir boyut kazanır. Âlemlerin sahibi, insanı yoktan yaratıp her türlü güzellik ve nimetle donatan Yüce Allah’ın kulunda da, kulun Allah’tan bir beklentisi olduğunu görebiliriz.

Bir gün Allah’ın Resulü (s.a.s), Muaz b. Cebel’e şöyle der: “Muaz! Allah’ın kulları üzerindeki hakkı, O’na ibadet etmeleri ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmamalarıdır. Peki, bu görevlerini yerine getiren kulların Allah üzerindeki haklarını biliyor musun?” Muaz, “Allah ve Resulü daha iyi bilir” deyince, Hz. Peygamber (s.a.s) şöyle der: “Onların Allah üzerindeki hakları, Allah’ın onlara azap etmemesidir.” (Buhari, Müslim)

Hayatın her alanında beklentilerle karşılaşırken, neden Allah’ın (c.c) kullarından beklediği kulluk ve itaate bu kadar kayıtsız kalınabiliyor? Umursamazlık, tembellik ve rehavet ruhunu neden bu kadar sarıp sarmış olabilir? Yoksa Allah’a ihtiyaç mı hissetmiyoruz?

Ramazan ASLAN

Umut

Güneşin sıcak ışıkları, sabahın erken saatlerinde doğanın uyanışını müjdeliyor. Yemyeşil yapraklar rüzgarla nazikçe sallanırken, kuşlar neşeyle ötüşüyor. Doğanın bu coşkusu, içimize tazelik ve umut dolduruyor. Her yeni gün, bir başlangıçtır. Geçmişin yükünü sırtımızdan atıp, yepyeni fırsatlara ve maceralara doğru bir adım atmamız için bir fırsattır. Her sabah, bir umut yolculuğudur.


Fatih Sultan Mehmet Hayatı Kısaca

Umut Konulu Deneme Yazısı konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Umut Konulu Deneme Yazısı konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Yorum yapın