Ummadığın Taş Baş Yarar Atasözü ile İlgili Kompozisyon

Ummadığın Taş Baş Yarar
 
Beceriksiz, bilgisiz diye bildiğimiz bazı insanlar o kadar büyük ve önemli işler başarırlar ki, bizler şaşırır kalırız. Hangi insanın hangi meziyete sahip olduğunu bilemeyiz. İnsanların gücünü, dışarıdan bakarak tartamayız. Yahut tanımadığımız, sadece dış görünüşüne aldandığımız birisinin bilgisini ölçemeyiz.
Örneğin bazen zayıf, cılız, güçsüz görünen kişinin futbolu ne kadar da güzel oynadığını gördüğümüzde aklımız hayalimiz durur. Bu nedenle, insanları küçümsememek, hor görmemek gerekir. Küçümsediğimiz, hiçbir işe yaramaz dediğimiz kişi öyle büyük işler başarır ki bir gün onunla karşı karşıya geldiğimizde ona bakacak yüzümüz olmaz. İnsanlar biraz istek ve azimle her şeyi yapabilirler. Her insan, büyük işler başarma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle içinde bulunduğu anla değerlendirilen kişiler, gelecekte herkesi şaşırtabilirler. Örneğin Einstein, (Aynştayn) okul yıllarında çok başarısız, beceriksiz ve aptal olarak görülmüş, kendisinden bir halt olmayacağı düşünülmüştür. Ancak aradan geçen zaman, ona tüm dünyayı yerinden sarsacak büyük başarılar elde etme fırsatını sunmuştur.
İnsanların heveslerini, çalışma isteklerini kırmak yerine onları heveslendirmek gerekir. Bunu yaparsak insanları başarıya sevketmiş olur ve iyi işler yapmalarını sağlamış oluruz.

Yorum yapın