Ülkü Tamer Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
Ülkü Tamer 20 Şubat 1937 yılında Gaziantep’te doğmuştur. Türk şair ve oyuncudur. Şair ve Oyunculuğun yanı sıra çevirmen kimliği ile de tanınmaktadır. 1958 yılında Robert Kolejinden mezun olduktan sonra oyunculuk, yayıncılık ve çevirmenlik yapmıştır. 1950 ‘li yıllarda ortaya çıkan İkici Yeni akımının önde gelen isimleri arasındadır. Bu akımın en önemli temsilcilerindendir. Bu akımın dışında verdiği eserlerle de dikkat çekmiştir. Kendine özgü imge yaratmış süssüz ve sade bir şekilde bunları kullanmıştır. 1970 lerden sonra ise toplumsal duyarlılıklarda da ön plana çıkmıştır. Avni Dökmeci’nin yönetiminde olan Kaynak dergisinde ilk şiirini yayımlamıştır. İlk şiiri “Dünyanın Bir köşesinden Lucia” ‘ dır. 1954 yılından itibaren eserleri birçok dergide yayımlanmıştır. Yeni Dergi, Papirus, Yeditepe, Pazar Postası, Kaynak, Sanat Olayı gibi dergilerde şiirleri yayımlanmıştır. Ayrıca 1967 yılında da Yeditepe Şiir Armağanı’nı kazanmıştır.
======================================================================================================
UZUN
Eserleri
Şiirleri: Düello, Uyku, Yazın Bittiği, Konuşma, Hançer, Ağıt, Bruegel, Geceleyin, Üşür Ölüm Bile, Yazmasında, Kışta Üşüyen Virgül, Ben Sana Teşekkür Ederim
Şiir Kitapları: Virgülün Başından Geçenler (1965), Sıragöller (1974), Soğuk Otların Altında (1959), Ezra ile Gary (1962)
Öykü: Çocukluğumdaki Bayramlar, Alleben Öyküleri
Anı: Yaşamak Hatırlamaktır
Ülkü Tamer Hayatı Uzun
 Yazdığı şiirlerin yanı sıra yaptığı çeviriler ile de bilinmektedir. TDK 1965 Çeviri Ödülünü kazandığı Edith Hamilton’dan Mitologya’yı çevirmiştir. Bunun yanı sıra Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının da çevirmenidir. İngiliz Şiirini yakından izlemiştir. İkinci Yeninin en etkili şairleri arasında yer almıştır. 1960 lı yılların ikinci yarısında yazdığı şiirler ile şiir anlayışının kusursuz örneklerini vermiştir. Daha sonrasında toplumsal olaylara yönelse de şiir anlayışından hiçbir zaman bir şey kaybetmemiştir. Yine dönemin ünlü yazarlarından birisi olan Tomris Uyar ile bir dönem evli kalmıştır. Tomris uyar ile olan aşkları okul dönemine dayanmaktadır. Tomris Uyar elde edilmesi zor kadın ve elde edilemeyen kadın olarak bilinmektedir. Tomris Uyar ile evliliğinden olan çocuğu küçük yaşta boğularak ölünce ayrılıklarına yol açan ilk darbe olmuştur. Tomris Uyar ile ayrılsalar dahi hep dost kalmışlardır ve aralarında geçenleri hiçbir zaman anlatmamışlardır. Kimse aralarında geçen şeyleri bilmemektedir. Tomris Uyar daha sonrasında yine dönemin ünlü yazarlarından birisi olan Turgut Uyar ile evlenmiştir. Ülkü Tamer günümüzde hala yaşamına devam etmektedir.
Ülkü Tamer Edebi Kişiliği
Hayatı boyunca çeşitli türlerde birçok eser veren şair, yazar ve oyuncu her zaman kendi çizgisi üzerinde durarak tutarlı kalmıştır. Şiirlerinde kendine özgü bir hava katmış ve bunu sade bir şekilde okurlarına sunmuştur. Yazdığı şiirler bazı sanatçılar tarafından da bestelenmiştir. Ahmet Kaya, Ülkü Tamer’e ait olan “Üşür Ölüm Bile” ve “Gül Dikeni” şiirlerini seslendirmiştir. Ayrıca Zülfü Livaneli de Ülkü Tamer’in “Memik Oğlan” ve “Güneş Topla Benim İçin” gibi şiirleri bestelemiştir. Bunların yanı sıra Grup Yorum da “Düşenlere” isimli eserini bestelemiştir.

Yorum yapın