Ülkesini Yüksek İstiklalini Korumasını Bilen Türk Milleti Dilini De Kompozisyon

Atatürk’ün Ülkesini Yüksek İstiklalini Korumasını Bilen Türk Milleti Dilini De Yabancı Diller Boyunduruğundan Kurtarmalıdır sözü ile ilgili kompozisyon.

Atatürk, bağımsızlığa önem verdiği kadar Türk diline de çok önem vermiştir. Türk dilinin yabancı dillerin boyunduruğunda olmasını, milletin başka bir devletin himayesinde olmasına benzetmiştir. Bu nedenle her Türk vatandaşına bu dile sahip çıkmasını, yabancı dillerin etkisinden kurtarması veya korumasını şiddetle tavsiye etmiş ve bunu sık sık dile getirmiştir.Bilindiği gibi Türk milleti, bağımsızlığına yani istiklaline son derece bağımlı bir millettir. Bağımsızlık olmadan bir Türkün rahat yaşaması mümkün değildir. İşte, Atatürk, Türk dilinin de bağımsızlık kadar değerli ve önemli olduğunu ifade etmiş ve onu korumamız gerektiğini belirtmiştir.
Bir dilin yabancı dillerin etkisinde olması, onu zamanla fakirleştirir ve nihayetinde ölmesine sebep olur. Hepimiz biliyoruz ki diller de insanlar gibi doğar, yaşar ve ölür. Ancak diline sahip çıkan, onu koruyan ve yabancı dillerin boyunduruğundan kurtaran milletler, dillerini çok daha uzun süre yaşatmayı başarırlar.

Dil kutsal bir varlıktır. Ona sahip çıkmak ve korumak her vatandaşın görevidir. Onu güzel kullanmak, yabancı kelimelerin dilimize girmesini engellemek gerekir.

Yorum yapın