Tutumluluk ile İlgili Kısa Yazı

Tutumluluk hakkında kısa yazılar.

TUTUMLULUK

Tutumluluk elimizdeki imkanları ölçüsünde kullanmak demektir. Cimrilik ile aynı anlamda değildir. Cimrilikte başkası ile paylaşmama söz konusudur. Yine benzer bir kavram da ”pintilik” kavramıdır. Pintiliğin de tutumlulukla alakası yoktur. Pinti olan bir insan kendi temel gereksinimlerini bile gidermeye çekinir. Örneğin pinti bir insan karnını doyuracak kadar yemekten bile çekinir. Oysa tutumlu insan temel ihtiyaçlarının hepsini yerine getirir; ama israftan da kaçınır.

Tutumluluk, tasarruf etmek, gereksiz şekilde harcamamak demektir. Her insan tutumlu olmak zorundadır; aksi takdirde sadece kendisine değil, topluma da zarar vermiş olur. Tutumluluk, zenginliği getiri ve o zenginliğin kalıcı olmasını sağlar. İsraf eden kimselerin zenginleşmesi mümkün değildir. Kendilerine hazırdan gelen bir zenginlik varsa dahi, bu zenginlik kısa sürede tükenecektir. Zira hazıra dağ bile dayanmaz derler.

Tutumluluk, yarını da düşünmek demektir. Geleceğin tedbirini almak demektir. Yarın başımıza ne geleceğini bilemeyiz. Tutumlu insan, yaptığı birikimlerle de geleceğini garanti alına alır. Böylece içi her zaman rahattır.

Yorum yapın