Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası ile İlgili Kompozisyon

                                       Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası

İsmet İnönü’nün 12 Aralık 1929 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde tutumluluk ve yerli malların kullanılması gerektiği ile ilgili yaptığı konuşma, 12 Aralık günü ile başlayan haftanın Türkiye’de Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak kabul edilmesine sebep olmuştur. 12-18 Aralık tarihlerini kapsayan bu haftada özellikle okullarda çeşitli etkinlikler düzenlenir. Bu etkinliklerle yerli malların kullanılmasına ve öğrenciler tutumlu davranışlar sergilemeye teşvik edilir.

Ülkemizin kalkınmasında tutumlu olmanın ve yerli mallarını kullanmanın önemi çok büyüktür. Türk mallarını değil de yabancı malları kullanmak, bir ülkenin dışa bağımlı hale gelmesine sebep olur. Tutumluluk da hem insanların hem de ülkelerin kalkınmasında önemli bir role sahiptir. Tutumlu olmak, cimri olmak veya temel ihtiyaçlarından kısmak değildir. Tutumlu olmak sadece israftan ve gereksiz harcamalarda, bilinçsiz tüketimden kaçınmaktır.

Tutumlu olan insanların zengin olması ve bu zenginliği uzun süre devam ettirmesi kolaydır. Oysa müsrif insanlar elindeki zenginliğin bile kısa sürede tükenmesine sebep olur. İnsanlar sadece içinde bulunduğu anı değil, geleceğini de düşünmelidir. Yaşamın bize neler getireceğini bilemeyiz. Yaptığımız yatırımlar, gelecekte düşeceğimiz kötü bir durumdan bizi kurtarabilir.

Yorum yapın