Turgenyev Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
Asıl adı Ivan Sergenyeviç Turgenyev olan Rus şair ve yazar 9 Kasım 1818 yılında Rusya’da dünyaya gelmiştir. Şair ve yazar kimliğinin yanında aynı zaman oyun yazarı ve çevirmendir. Babası yolu bir aileden gelmesine karşın yoksul düşmüştür. Rusya’nın Orel kentinde doğmuştur. Babası çok köklü biri olmasına karşın yaşlı bir kadın olan Varvara Petrovna Lutovina ile evlenmiştir. Ivan Turgenyev bu evlilikten doğmuştur. Annesi eğitimli, okumuş ve kültüre düşkün biri olarak bilinmesine karşın bir o kadar da gaddar olarak bilinmektedir. 1827 yılında Moskova’ya ailesi ile birlikte gitmiş ve burada özel okullarda eğitim görmüştür. Çok küçük yaşlarda İngilizce, Almanca, Fransızca dillerini çok ileri derecede kullanmaya başlamıştır. Moskova ve Petersburg üniversitelerinde okuyarak Felsefe Fakültesini iyi bir derecede bitirir. Almanya’ya giderek Berlin Üniversitesinde okur. Tarih ve klasik filoloji dallarında araştırmalar yapar. 1852 yılında Gogol’un ölümü üzerine bir yazı kaleme alır. Asıl ününü kazandıran romanlarını 1855 yıllarından sonra yayımlamaya başlar.
=====================================================================================================
UZUN
Eserleri
Roman: Asilzade Yuvası (1855), Ham Toprak (1876), Duman (1870), İlk Aşk, Rudin (1855), Babalar ve Oğullar (1862)
Öykü: Bir Avcının Notları (1852), Bozkırda Bir Kral Lear (1870), Tuğbay (1876)
Turgenyev Hayatı Uzun
Felsefe bölümünü başarı ile bitirdikten sonra Berlin üniversitesine girer ve 4 yıl burada kalır. Yunanca ve Latince dillerini de ileri derecede öğrenir. Daha sonrasında Rusya’ya dönerek burada Petersburg Üniversitesi profesörlük sınavını kazanır. O dönemler Alman felsefesi ülkede benimsenmediği için ders verme olanağı bulamaz. 1842 yılı ise onun için bir dönüm noktası olmuştur. Bu dönemlerde Rus eleştirmen olan Belinski ile tanışmıştır. İlkyazı denemelerini bu yıllarda ortaya koymuştur. Kendisini aydınlığa götürecek ve eserlerinde bize yansıtacak olan yol ise Puşkin’in ortaya koyduğu ve Gogol’un geliştirdiği gerçekçiliktir. Onu üne kavuşturan eser ise “Bir Avcının Notları” eseridir. Bu öykü genel itibari ile toprak ağası ve köylünün yaşamı aynı zamanda içinde bulunan koşulları anlatmaktadır.  Yılında Gogol’un ölümü üzerine ilk yazısını yazmış ancak sansür nedeniyle Moskova dergilerinde çıkıca tutuklanmıştır.  1 ay kadar bir süre hapis yatmıştır. 1855 yılından sonra önemli eserlerini vermiştir. Nihilizm düşüncesinin en önemli eseri olarak görülen “Babalar ve Oğullar” romanını 1862 yılında yayımlamıştır. Bu romanda gerçekleşen olayların konusu 1859 yılında geçmektedir. Toprak köleliğinin kaldırılmasından sonraki dönemi anlatmaktadır. Turgenyev 3 Eylül 1883 tarihinde 64 yaşında iken hayatını kaybetmiştir.
Turgenyev Edebi Kişiliği
Edebiyat dünyasına “Babalar ve Oğullar” adlı romanı ile damga vurmuş bir yazardır. Nihilist akımının metin olarak kullanılması ve bunun bir olay döngüsü içinde anlatılması edebiyat dünyası için çok önemlidir. Bu romanda iki farklı görüş anlatılmaktadır. Roman ve hikâye yazarlığının yanında oyun yazarlığı ile de bilinmektedir. Gogol ve Puşkin’in akımı olarak bilinen gerçekçiliği roman, hikâye ve tiyatro oyunlarında kullanmıştır. Rus halkının yaşama biçimlerini, toprak kölelik sistemini gerçekçilik akımı çerçevesinde kaleme almıştır.

Yorum yapın