Turgay Fişekçi Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
Turgay Fişekçi Türk şairlerimizdendir. Şair kimliğinin yanı sıra yazar ve çevirmen olarak da bilinmektedir. Turgay Fişekçi’ nin birçok çevirisi bulunmaktadır. Turgay Fişekçi 1956 yılında Balıkesir’de dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini ve ortaöğrenimini Balıkesir’de tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Buradan mezun olduktan sonra ilk şiirini 1977 yılında yayınlamıştır. 1978 yılından sonra çeşitli yayınevlerinde çalışmıştır. Bu yayınevlerinde editörlük yapmıştır. Hayatı boyunca birçok şiir yazmıştır. Yazdığı birçok şiiri de bestelenen Turgay Fişekçi kısa sürede üne kavuşmuştur. Bunun dışında şarkı sözleri de yazmaktadır. Aynı zamanda Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın da genel sekreterliğini yürütmektedir. Hatta bir dönem Adam Sanat Dergisi’nin de yayın yönetmenliğini yapmıştır. 1999 – 2005 yılları arasında Adam Sanat Dergisi’nin yayın yönetmenliğini yapmıştır. Hayatı boyunca yazdığı yazılar sayesinde birçok ödül kazanmıştır.
===================================================================================================
UZUN
Eserleri
Şiirleri: Dip Sevgi (1994), Kumral Gökkuşağı (2002), Kuşkuluyum Yaşadığımdan (1983), Karda Işıltılar (1981), Yitik Bahar (1989), Sevgi Bağları (1998), Ayçiçeği Özlemi (2003), İnsan Üstüne Sorular Yanıtlar (2007), Güzelle Büyü (2013), Ayrılık Sonu (2013)
Gezi Yazıları: Unutulmaz Bir Andı Görüp Geçtiğim (2006), Raylar Üzerinde Avrupa (2001)
Roman: Hep Seni Sevdim (2009), Hep Yanımda Kal (2006)
Turgay Fişekçi Hayatı Uzun
1956 yılında Balıkesir’de dünyaya gelen şair, yazar ve çevirmen hayatı boyunca çeşitli türlerde birçok eser vermiştir. İlköğrenimini ve ortaöğrenimini Balıkesir’de tamamlamıştır. Daha sonrasında İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesini bitirmiştir. Kısa bir süre avukatlık stajı yaptıktan sonra 1978 yılında günümüze kadar yapmakta olduğu iş olan editörlük hayatına atılmıştır. Birçok yayınevinde editörlük yapmıştır. Aynı zamanda Sanat Emeği dergisinin de yazı işleri yönetmenliğini yapmıştır. Belli bir dönem de YAZKO’ da çalışmıştır. Ayrıca Adam Sanat Dergisinin’ de yazı işleri müdürlüğünü yapmıştır. Günümüzde ise “Sözcükler” isimli derginin sahibi ve yazı işleri sorumlusu olarak çalışmaktadır. İlk şiiri 1977 yılında yayınlanmıştır. Özellikle Sanat Dergisinde yayınladığı şiirleri ile üne kavuşmuştur. Yazdığı çok sayıda şiiri bestelenmiştir. Bunun dışında şarkı sözleri de yazmıştır. Bunun ile ilgili birçok ödül kazanmıştır. 1990 yılında TRT onu pop müzik dalında yılın en iyi söz yazarı seçerek ödüllendirmiştir. 1981 yılında ilk şiir kitabı olan “Karda Işıltılar” yayınlayarak bu ona Akademi Kitabevi Şiir Ödülü’nü kazandırmıştır.
Turgay Fişekçi Edebi Kişiliği
Geçmişten günümüze birçok şiir örneği ortaya koya Turgay Fişekçi bu şiirleri genellikle yalın, kısa, lirik türünde yazmıştır. Yazdığı şiirler ile birçok ödül de kazanan şair ve yazar bu dönemlerde ünlenmiştir. Çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlanmıştır. 1996 yılından bu yana hale “Cumhuriyet” gazetesinin kültür ve sanat sayfasında “Defne Gölgesi” adlı köşesinde yazıları yayınlamaktadır. Çağdaş Türk şiirleri yazmıştır. Yazdığı bu şiirler sayesinde Çağdaş Türk şiirinde ayrı bir yeri bulunmaktadır. Şiirlerinde bulunan temalar genel itibari ile doğa ve hayat temalarını işlemiştir.

Yorum yapın