Tüketim ile İlgili Bilgilendirici Yazı

Soru: Tüketim ile ilgili bilgilendirici bir yazı yazınız. Tüketim ile ilgili kısa bilgi, hakkında bilgi.

Cevap:

Tüketim; insanların ihtiyaçlarını gidermek amacı ile üretilmiş olan ürünleri kullanması olarak tanımlanabilir. Her insan bir tüketici sayılır; çünkü her insanın yeme, içme vb. ihtiyaçları vardır ve bunların giderilmesi gerekir. Sofralarımızdan eksik olmayan ekmeğin elbette ki bir üreticisi vardır. Ve bizlerde o ekmeği yiyerek tüketim yapmış oluruz.

Kendisinden faydalandığımız, yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz, herhangi bir iş için kullandığımız her şey tüketim alanına girer. İnsanlar sürekli bir tüketim eylemi içindedirler. Tüketimin bilinçli yapılması şarttır. Bilinçsizce yapılan bir tüketim; üretime de zarar verir. Bu nedenle her birey tüketim konusunda dikkatli olmalı, israftan, gereksiz harcamalardan uzak olmalıdır. Ülkemizde her sene milyonlarca ekmek israfı, tonlarca su israfı ve büyük miktarda enerji israfı yapılmaktadır. Boşuna yırtıp çöpe attığımız her kağıt, ormanların yok olmasına sebep olmaktadır. Yahut evlerimizde yaptığımız elektrik israfı, enerji israfına da sebep olmaktadır.

Tüketim çılgınlığına artık son vermeliyiz. İnsanlar düşünmeden satın aldıkları bir kıyafeti sadece bir gün giyip onu çürümeye mahkum bırakma vaziyetine gelmiş. Fazladan alınan ekmekler bayatlayarak çöplere gidiyor. Alışveriş merkezine giren insanlar, önlerine gelen her şeyi alışveriş arabalarına dolduruyor ve bunların çoğunu kullanmadan veya israf ederek bilinçsizce tüketiyor.

Bilinçli tüketim konusunda hepimize görevler düşüyor. Önce kendimizden başlamalı ve tutumlu bir yol izlemeliyiz. Aksi takdirde ülkemizdeki üretim kaynakları da yavaş yavaş yok olacaktır.

Yorum yapın