Tıp Bayramı ile İlgili Kompozisyon

                                                                Tıp Bayramı

Tıp Bayramı, ilk defa 14 Mart 1919’da kutlanmış ve o günden sonra her yıl 14 Mart gününde kutlanmaya devam etmiştir. Günümüzde 14 Mart, Tıp Bayramı olmakla birlikte, 14 Mart’ı içine alan hafta Sağlık Haftası olarak kutlanmaktadır.

Tıp, hayatımızda çok önemli bir yer teşkil etmektedir. İnsanlığın ilk evrelerinden beri var olan tıp ilimi, her geçen gün ilerlemiş ve tedavisinin mümkün olmadığı düşünülen en amansız hastalıkların bile tedavisi bulunmuştur. Eskiden ilkel olarak yapılan tıbbi tedaviler, günümüzde yerini modern cihazlara bırakmıştır. Geçen her gün, modern tıbbın ilerlemesi ile neticelenmektedir.
Tıp deyince doktorlarımızdan bahsetmemek olmaz elbette. Atatürk, ”Beni Türk Hekimlerine emanet ediniz.” diyerek doktorlarımızın önemini ve değerini belirtmiştir.

Her birimiz doktorlarımıza sahip çıkmalı, onlara değer vermeliyiz. Özellikle son yıllarda doktorlara karşı gerçekleştirilen şiddet eylemlerine son verilmeli, onlara güvenilmelidir. Elbette ki bir doktor tüm hastalarını hayata döndürmekte başarılı olamaz. Doktorlar ne yaparsa yapsın Allah’ın takdiri ile her insan eceli geldiğinde bu dünyadan göçecektir. Bunu bilmeli ve her şeye razı olmalıyız. Herhangi bir yakınımızı kaybettiğimizde bunun tek sebebini doktorlar olarak bilmemeli, kaderimize razı olmalıyız.

Yorum yapın