Tembele İş Buyur Sana Akıl Öğretsin Kompozisyon

Tembele İş Buyur Sana Akıl Öğretsin
 
Tembel insan; iş yapmaya, yerinden kalmaya, hareket etmeye üşenen insandır. Böyle insanlara iş yaptırmak neredeyse imkansızdır. Onlar sürekli oturmak, yatmak, dinlenmek isterler. Kendilerine buyrulan işleri yapmamak için de türlü türlü bahaneler uydurmaya çalışırlar. Örneğin kendisine verilen işin yapılmasının mümkün olmadığını, onunla boşuna zaman geçirmemek gerektiğini anlatırlar. Yahut, işi kendi üzerinden atmak için farklı yöntemler bulmaya çalışır, bize tavsiyelerde bulunarak onu nasıl yapabileceğimizi açıklamaya çalışırlar.
Aslında bizim söylediklerimizin doğru olduğunu, en iyisinin de o olduğunu bilirler; fakat tek amaçları o işi yapmamak olduğu için bahanelere sığınmaya çalışırlar. Örneğin ”Kalk da şu halıları yıka!” derseniz, muhtemelen alacağınız cevap şu olacaktır: ”Halıları şimdi yıkamaya gerek yok. Bayrama bir ay kaldı. Şimdi yıkarsak, bayramda tekrar kirlenmiş olur. En iyisi bayrama birkaç gün kala yıkayalım ki o zaman da temiz olsunlar.”
Evet, halı yıkamamak için öne sürdükleri iddia belki doğrudur; ancak onlar için önemli olan onun doğruluğu değil, önemli olan işten kaytarmaktır. Buradan da anlaşılıyor ki, bazen içinden çıkamadığımız, nasıl yapacağımızı bir türlü bilemediğimiz işleri tembellere yüklemeye çalışmalıyız. Onlar zaten hantallıklarından ötürü, işin en kolay yolunu bulacak bize güzel tavsiyelerde bulunacaklardır.

Yorum yapın