Taşıma Su İle Değirmen Dönmez Kompozisyon

Taşıma Su İle Değirmen Dönmez
 
Önemli ve zor bir işi yapmakta olan kişi, o işi yapacak güce sahip değilse; başkasından alacağı küçük yardım ve desteklerle işi bitirmesi mümkün değildir. Bu nedenle kişi ya gücü yettiği işi yapmalıdır ya da kendisine büyük yardımlarda bulunacak kişilerin varlığı durumunda o işe girişmelidir. Nasıl ki kovalarla su taşınarak değirmenin çarkı döndürülemezse, insanların küçük yardımları ile büyük işler de başarılamaz.
Düşünün ki adamın biri kendisine son derece lüks ve güzel bir ev yaptırmak istiyor. Ancak bu adamın elinde hiç parası yok. Eşten, dosttan, akrabadan toplayacağı yardımlar veya borçlarla, o evi bitirebileceğini hayal ediyor. Peki, bu adamın bu şekilde yardım toplamaya çalışarak evi bitirmesi mümkün müdür? Elbette ki değildir. Eşin de, dostun da, akrabanın da belli bir limiti vardır. Adam belki evin temeli yapılırken istediği miktarda parayı o yöntemle toplar; ancak iş duvarları yükseltmeye, tavanı yapmaya gelince insanlar tıkanır kalır. Ve öyle büyük miktarlarla yardım etmeye kimse yanaşmaz. Bu yüzden adamın ev yapma hayali varsa ya elinde yüklü miktarda para olacak ya da gidip bankaya kredi başvurusunda bulunarak, lazım olan parayı bir defada çekecek ki o evi yapabilsin.
Her iş için verilmesi gereken emeğin miktarı, harcanması gereken paranın miktarı farklıdır. Küçük işler için küçük emekler iş görebilir; fakat büyük bir iş için az emek sarf ederek başarıya ulaşmak, tatlı bir hayalden ötesi değildir. Kişi, içinde o gücü görüyorsa zor işe girişecektir. Görmüyorsa da tabii ki o işten uzak duracak, aklına bile getirmeyecektir. Aksi takdirde zarara uğrayan yine kendisi olacaktır.

Yorum yapın